birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 30.03.2020 13:12

'LGS başvuruları otomatik ortamda yapılacak'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk LGS başvurularının otomatik ortamda yapılacağını açıkladı

'LGS başvuruları otomatik ortamda yapılacak'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Liseye Geçiş Sınavı’nın (LGS) başvurularının otomatik olarak yapılacağını bildirdi.

Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “LGS başvurularını otomatik olarak yapacağız. Başvuru işlemlerinin uzaktan yapılabilmesi için gerekli altyapıyı hazırladık. Sınav kılavuzunu geçen yıl olduğu gibi 3 Nisan'da yayımlayacağız. Her şey planlanıyor ve yapılıyor” ifadelerini kullandı.

SELÇUK SINAVIN ERTELENMEYECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Selçuk daha önce yaptığı açıklamada LGS sınav takviminde bir gecikme halinde öğrencilerin kaygılarının daha da artmasının muhtemel olduğunu savunarak sınavın ertelenmeyeceğini bildirmişti.

Selçuk, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Salgın dolayısıyla zor günler geçiren öğrencilerimizin kaygılarını daha da artırmak istemiyoruz ve sınava hazırlanmak için yeterli zaman tanımak istiyoruz. Şu anki veriler ışığında, 7 Haziran 2020'de yapılacak LGS'yi ertelememizi gerektiren bir durum yok. Ancak, koronavirüs salgınının seyrine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tavsiyelerini takip edeceğiz. Gerekirse önümüzdeki haftalarda durumu bir daha değerlendiririz. Ancak şu an için sınav tarihinde bir değişiklik gündemimizde yok. Özetle, öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla bir yandan uzaktan eğitim derslerini takip etsinler, bir yandan da şimdiye kadar gördükleri konuları tekrar etsinler. LGS kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız