birgün

18° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 09.06.2021 16:05

LGS’deki sorular eşitsizliği normalleştirdi

LGS’de çıkan matematik sorularının zorluk derecesiyle ilgili açıklama yapan Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube, “Matematik sorularının bu derece zorlu hazırlanması bir tercih miydi?” diye sordu

LGS’deki sorular eşitsizliği normalleştirdi

BİRGÜN EGE

Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) bu yıl 1 milyon 243 bin 801 öğrenci girdi. Bu öğrencilerden 174 bin 160’ı yani sınava girenlerden yalnızca yüzde 14,1’i merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleşebilecek.

Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube, yaptığı yazılı açıklamayla, gerçekleşen LGS sınavının adaletsiz olduğunu belirtti. Açıklamada, “Geçen sene mart ayından yüz yüze eğitimin gerçekleştirilemediği, fırsat eşitsizliklerinin derinleştiği, milyonlarca öğrencinin erişim olanağının bulunmadığı, uzaktan eğitimde sürekliliğin sağlanamadığı bir dönemde, 2021 LGS’ye giren 8. sınıf öğrencileri son yılların en zor matematik soruları ile karşılaştılar” denildi.

Matematik sorularının bu derece zorlu hazırlanması tercih olup olmadığı sorulan açıklamada, “Zorluk düzeyi sınavın kimler için yapıldığını mı gösteriyor? Biliyoruz ki özel okullarda okuyan, ekonomik düzeyi çok iyi olan az sayıdaki öğrencilerin dışında salgın döneminde bu sınava hiçbir öğrenci yeterince hazırlanamamıştır. Matematik testinde soruları böyle zorluk seviyesinde hazırlamak ve 8. sınıf öğrencilerine yöneltmek özel okul öğrencilerine bir avantaj sağlamaya dönük müdür?” ifadeleri kullanıldı.

LGS ile var olan eşitsizlikler ve mağduriyetlerin normalleştirildiği ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Matematik sorularının zorluğu ile de özel ders alabilen, uzaktan eğitimi çeşitli araçlarla takviye edebilenlere ayrıcalık gösterilmiştir. Bu durumun kabul edilebilir bir tarafı yoktur.Liselere geçiş için öğrencinin lehine planlamalar yapılarak Liselere Geçiş Sınavı kaldırılmalı öğrenciler bu cendereden kurtarılmalıdır .Her öğrencinin kendi ilgi ve becerisi doğrultusunda hangi alanda okuyacağını kendisinin belirleyeceği bir eğitim sistemin oluşturulmalıdır.Bakanlık LGS ile ilgili iki gündür bu konuda kendisine yöneltilen sorulara henüz bir yanıt vermemiştir. MEB kamuoyuna acilen bir açıklamayapmalıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol