Lice'de Newroz kutlamasında 14 yaşındaki çocuğa işkence yaptıkları gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan ve gözaltına alınan 5 polisten 3'ü tutuklandı. 2 polis ise serbest bırakıldı.

Lice'de çocuğa işkence: Görevden uzaklaştırılan polislerden 3'ü tutuklandı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 14 yaşındaki çocuğun darbedilmesine ilişkin gözaltına alınan 5 polis memurundan 3'ü tutuklandı.

Diyarbakır Lice'de 21 Mart’taki Newroz kutlamaları sırasında 14 yaşındaki çocuğa işkence yapmakla suçlanan ve gözaltına alınan biri komiser yardımcısı 5 polisle ilgili soruşturma sürüyor.

14 yaşındaki Y.D. Lice Jandarma Komutanlığı'na teşhis için çağrıldı. Avukatı olmadan savcı huzurunda kendisine işkence yapan polisleri teşhis etti. Daha sonra ise 5 polis gözaltına alındı.

Diyarbakır Valiliği'nin görevden uzaklaştırıldığını açıkladığı polisler, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve kasten yaralama” suçlaması ve tutuklama talebiyle Lice sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarıldı.

POLİSLERDEN 3'Ü 'KASTEN YARALAMA' SUÇUNDAN TUTUKLANDI

Polislerin tutuklandığına dair gelişmeyi Diyarbakır Barosu'nun Twitter hesabından duyuruldu.

Baro'dan yapılan açıklamada, "Lice’de 14 yaşındaki Y.D’ye yönelik işkence ve kötü muamele olayı ile ilgili bugün gözaltına alınan 5 polis memuru “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve kasten yaralama” suçlarından tutuklamaya sevk edilmiştir. Lice sulh Ceza Hakimliği 3 polisin “ kasten yaralama” suçundan tutuklanmasına, 2 polisin ise serbest bırakılmasına karar vermiştir. Hukuki süreci takip etmeye devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.