birgün

25° AZ BULUTLU

Lila Kâğıt’ta sendikalı işçi kıyımı tam gaz sürüyor

Lila Kâğıt fabrikasında işçi kıyımı sürüyor. Eylül ayında performans düşüklüğü iddiasıyla 17 işçi işten çıkarılırken, çarşamba günü de 5 kişinin işine son verildi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 06.12.2021 09:04
Lila Kâğıt’ta sendikalı işçi kıyımı tam gaz sürüyor
Abone Ol google-news

Deniz Güngör

Tekirdağ Çorlu’da faaliyet gösteren Lila Kâğıt fabrikasında Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası’nda örgütlü olan emekçiler işten çıkarıldı. Geçen eylül ayında örgütlenme çalışması yapan 17 kişi performans düşüklüğü iddiasıyla işten çıkarılırken, çarşamba günü de 5 işçi, fabrika tarafından şirket kararı denerek işten çıkarıldı.


İşten çıkarılan Mustafa Serttaş, fabrika yönetiminin sendikalı işçileri tespit etmek için amirlerin e-devlet şifrelerini istediğini belirtirken, işçi Mirkan Bilek ise “Sendika fabrikaya girmesin diye daha önceden vermedikleri sosyal hakları vermeye başladılar” dedi.

‘KORKU POLİTİKASI UYGULUYORLAR’

Fabrika içerisinde iş güvenliği önlemlerinin alınmaması, baskı, mobbing ve tehditler nedeniyle sendikaya üye olduklarını belirten Mustafa Serttaş, “Fabrika içerisinde iş cinayeti ve iş kazaları yaşandı. İş güvenliği ve işçi sağlığı önemsenmiyordu ve bunlardan dolayı sendikalı olduk ancak sendikaya üye olduğumuz duyulduktan sonra performans düşüklüğü iddiasıyla işten çıkarıldık” dedi.

Performans notlandırmasından 5 üzerinden 4 aldığını ve buna rağmen sendikalı olduğu için işten çıkarıldığını belirten Serttaş, “Sendikal tazminat ve işe iade davamızı açtık. Fabrikada tehditler ve baskılarla korku politikası uyguluyorlar ancak biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

‘FABRİKA YÖNETİMİ ART NİYETLİ’

Fabrika içerisinde iş tanımlarında olmayan işleri yapmaya zorlandıklarını belirten Mirkan Bilek, kabul etmedikleri zamansa baskıyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Fabrika içerisinde örgütlenmeye başladıktan sonra önceden verilmeyen sosyal hakların ödenmeye başladığını söyleyen Bilek, “Maaşlarda bin lira ek ödemeler, çocuklu çalışanlara eğitim desteği, yılbaşında erzak paketi ve çek vereceklerini söylemişler. Bunu tamamen ‘Sendikadan ayrılın, biz siz hakkınızı ödüyoruz’ demek için yapıyorlar” dedi. İşten çıkarılan 5 işçiye dava açmamaları için 6-7 maaş teklif edildiğini belirten Bilek son olarak şunları aktardı: “Buradaki amaçları tamamen art niyetli. Hem işe iade davasında daha fazla işçiyle uğraşmamak için hem de hakimin gözüne batmamak için yapıyorlar.”

BirGün olarak konuya ilişkin iddiaları sormak için aradığımız fabrika yönetimine ulaşamadık.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun