birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 18.02.2020 21:42

Lise öğrencilerine istismar

Lise öğrencilerine istismar

Hindistan’ın Gucarat eyaletindeki bir yurtta kalan lise öğrencilerinin öğretmenlerine ‘regl olmadıklarını kanıtlamak’ adı altında iç çamaşırlarına kadar soyunmaya zorlandıkları ortaya çıktı. Ülkede tepkilere neden olan söz konusu cinsel istismara 68 öğrencinin maruz bırakıldığı belirlendi.

Muhafazakar bir Hindu grubu olan Swaminarayan tarikatına ait Shree Sahajanand Kız Enstitüsü’ne bağlı lisede okuyan öğrenciler, yurttan bir görevlinin okulun müdürüne, ‘bazı öğrencilerin regl olan kadınların uyması gerektiği düşünülen kuralları ihlal ettiği’ yolunda şikâyette bulunduğunu anlattı. Bunun üzerine regl olan kadınlardan, yemek yenirken diğer herkesten uzakta oturmaları, kendi tabaklarını yıkamaları ve sınıfta en arka sıraya geçmeleri istendi.

Yurtta bir liste tutulduğunu ve regl olan kadınların bu listeye isimlerini yazmalarının istendiğini belirten öğrenciler, buna itiraz edenlerin iç çamaşırlarına dek soyularak taciz edildiğini açıkladı. Okulun mütevelli heyetinden Pravin Pindoria, olayı “talihsiz” diye niteleyerek ilgili görevliler hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol