birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 10.12.2019 09:24

Lise olarak kullanılan 120 yıllık tarihi binayı yıkıp külliyeli cami yapacaklar

Bartın’da, Endüstri Meslek Lisesi olarak kullanılan tarihi bina külliyeli cami yapılmak üzere yıkılıyor

Lise olarak kullanılan 120 yıllık tarihi binayı yıkıp külliyeli cami yapacaklar

Bartın'da, Endüstri Meslek Lisesi olarak kullanılan 120 yıllık tarihi bina, külliyeli cami yapılmak üzere yıkılmaya başlandı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, 1886 yılında Frengi Hastanesi olarak yaptırılan ve daha sonra, 'Memleket Hastanesi' olarak hizmet veren tarihi bina, önce Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) Hazine'ye, oradan da 'dini tesis' yapılması için Diyanet'e aktarıldı.

Okul, ildeki sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin bir araya gelerek oluşturduğu 'Okuluma Dokunma'' platformunun karşı çıkmasına rağmen yıkılmaya başlandı. Yıkım işini üstlenin taşeron firma yetkilileri işçiler ile birlikte, yıkım faaliyetini sürdürdü. Bu gelişme üzerine Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora ve üyeler bina önünde protesto yaptı. Bora, “Kamu görevlileri suç işlemekteler'' diyerek suç duyurusunda bulundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız