birgün

17° AÇIK

EĞİTİM 15.07.2018 09:58

Lise tercih süreci sancıyla geride kaldı

Liselere giriş tercihleri sona erdi. Tercih döneminde birçok sıkıntı yaşandı. Adres uyumsuzluğu ve imam hatip ile meslek liseleri dayatması çok fazla şikâyet gelmesine sebep oldu

Lise tercih süreci sancıyla geride kaldı

MUSTAFA KÖMÜŞ mustafa.k@birgun.net

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2 Temmuz'da alınmaya başlanan liselere yerleştirme tercihleri önceki gün tamamlandı.
MEB tarafından, adrese dayalı sistemle ve merkezi sınavla öğrenci alacak liseler ile pansiyonlu okullar için 2 Temmuz'da alınmaya başlanan tercihler, önceki gün saat 17.00'de sona erdi.

Sınavla öğrenci alan okullara yerleşemeyen yüzde 90 oranında 8'inci sınıf öğrencisi, adrese dayalı sisteme göre yerleşecek.

Merkezi yerleştirme, sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına, tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokulları, tercih öncelikleri, okul başarı puanları, devamlılık ve yaş kriterleri göz önünde tutularak gerçekleştirilecek.

Tercih değil dayatma
Adı her ne kadar tercih olsa da öğrencilere ve velilere imam hatip ve meslek lisesi seçme zorunluluğu sunuldu. Bütün okul türlerinden tercih etmek zorunda bırakılan öğrenciler mutlaka tercihlerine imam hatip ve meslek lisesi yazdı. Eğitimciler başından beri sistemin öğrencileri imam hatibe mecbur bırakacağını savunuyor.
Tercihler sırasında adres ve okuduğu ortaokul arasındaki mekânsal farklılıklar nedeniyle birçok veli ve öğrenci sıkıntı yaşadı. TEOG’un yerine getirilen LGS ve adrese dayalı çember sistemine yapılan eleştirilerin çoğu bu dönemde haklı çıktı.

Yerleştirme sonuçları 30 Temmuz'da
İlk tercihlerin yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar, 30 Temmuz'da açıklanacak.

Nakil tercih başvurularının ilki 6-10 Ağustos'ta, ikincisi 13-17 Ağustos'ta, üçüncüsü 27-31 Ağustos'ta, dördüncüsü 3-6 Eylül'de yapılacak. Yatılılık başvuruları, 10-14 Eylül'de okul ve kurumlarca alınacak.

Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yerleştirme iş ve işlemleri ile öğrencilerin okullara kayıtları 13 Temmuz Cuma saat 17.00'ye kadar tamamlanacak.

Açıköğretim ortaokulu öğrencilerinin yerleştirme işlemleri, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için yerleştirme talebinde bulunmaları halinde, ikamet adresleri dikkate alınarak il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca 10-14 Eylül'de yapılacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol