birgün

15° AÇIK

Liste görüşmeleri sürecek

SİYASET 17.03.2023 06:30
Liste görüşmeleri sürecek Fotoğraf: MA
Abone Ol google-news

BirGün ANKARA

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nden (TÖP) oluşan Emek ve Özgürlük İttifakı’nda parti yöneticileri bir araya gelerek seçim hazırlıklarını görüştü.

Milletvekili aday listeleri ve cumhurbaşkanı adaylığı konularının ele alındığı toplantıda, seçimlere ittifak halinde katılma kararı alındı.

HDP’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ittifak toplantısında, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak cumhurbaşkanı adaylığı fikri ele alındı.

Kılıçdaroğlu’nun HDP ile kuracağı temasın ardından adaylığına onay verilebileceği ifade edildi. EMEP ve TİP’in karma liste modeline yönelik talebi ise ilk etapta kabul görmedi. Ortak liste talebini dile getiren HDP yöneticileri ile iki parti yöneticileri bire bir görüşmeler gerçekleştirildi. İttifakın “kimseye kaybettirmeyecek” bir model üzerine görüşmelerini sürdüreceği bildirildi.

Emek ve Özgürlük İttifakı toplantısının ardından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Toplumun beklentilerini umuda çevirecek, demokratik ve özgür bir geleceği inşa edecek tarihsel ve siyasal sorumluluğumuzun bilinciyle mücadele ittifakı olarak başlattığımız süreci, genişleyerek bir seçim ittifakı haline de getirmek üzere bir irade ortaya çıktı. Seçime, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak girme kararı alındı. Teknik çalışmalarda HDP başta olmak üzere ittifakın bileşeni olan tüm güçlerin kazanımlarını koruyup geliştirecek yol ve yöntemler esas alınacak.

Gündem başlıklarımızdan biri olan cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili geniş çaplı bir tartışma yürüttük. Depremden sonra cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecini tekrar değerlendirme kararı almıştık. Bugün yürüttüğümüz tartışma neticesinde oluşan ortak tutumumuzu en kısa zamanda bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşma kararı aldık.

Siyasi yasakların ve davaların, şiddetin ve baskının artarak devam ettiği bir atmosferde, seçim süreci ve sandık güvenliğine dair tüm toplum kesimleriyle sürdürdüğümüz ortak çalışmaları hız kazandırarak devam ettiriyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol