birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 18.10.2019 11:43

Lübnan'da 'WhatsApp vergisi' halkı sokağa döktü

Lübnan'da 'WhatsApp vergisi' halkı sokağa döktü

Lübnan'da hükümetin son olarak Whatsapp gibi uygulamalarda sesli arama özelliğini vergilendirme kararı alması vatandaşlarda tepkilere neden oldu. Başkent Beyrut'ta binlerce vatandaş hükümetin yeni tasarruf düzenlemeleri ve kötüye giden ekonomik koşullarını protesto etmek için sokağa çıktı.

CNN'de yer alan habere göre, Lübnan'da perşembe gecesi başlayan eylemler cuma sabahın ilk saatlerine kadar sürdü. Protestocular ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda pek çok yol kapandı, araçların lastikleri ateşe verildi.

Lübnan İç Güvenlik Güçleri, Twitter hesabından yayımladığı mesajda 40 görevlinin yaralandığını aktardı. Beyrut Uluslararası Havalimanı'na giden yollar protestocular tarafından kapatıldı.

Hükümet perşembe günü internet üzerinden arama yapmayı sağlayan Whatsapp, Facebook gibi uygulamalarda günlük 20 cent vergi getirileceğini açıklamıştı. Hükümetin açıklamasının ardından sosyal medyada vatandaşların tepkisi şiddetlenmeye başlamıştı.

Gece boyunca süren protestoların 2015'te yaşanan 'çöp krizinden' bu yana en büyüğü olduğu söyleniyor.

Dünya Bankası'nın verilerine göre Lübnan'da nüfusun yaklaşık üçte biri yoksulluk sınırında yaşıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız