Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bir takım temaslarda bulunmak üzere İsrail'e gitti. Kudüs’te İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşen Macron, "Herhangi bir ayrım yapılmadan tüm rehinelerin serbest bırakılması ilk hedef olmalı” dedi.

Kaynak: İHA
Macron, Netanyahu ve Herzog ile görüştü
Fotoğraf: AA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kudüs’te İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, temaslarda bulunmak üzere İsrail’e geldi.

Fransa’nın İsrail’e desteğini göstermek için Tel Aviv’e gelen Macron, İrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve İsrail Başbakanı ile görüşmek üzere İsrail’in işgali altındaki Kudüs’e geçti. Macron, ilk olarak İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüştü.

HERZOG: DURUM ÇOK KARMAŞIK VE KIRILGAN

Basına açık bölümde konuşan Herzog, “Durum çok karmaşık ve kırılgan. Tüm vatandaşlarımızın hemen serbest bırakılmasını talep ediyoruz. İsrail vatandaşları ve rehin tutulan diğer vatandaşlar arasında bir fark yok” dedi.

“İran, Lübnan’da ateşle oynuyor” diyen Herzog, “Hizbullah, bizi savaşa sürüklerse Lübnan bunun bedelini ödeyecek. Lübnan uluslararası toplumun egemen bir üyesi olamaz. Vatandaşları Lübnan pasaportu taşıyor ancak konu İsrail’e saldırmak olunca sorumlu değiller” diye konuştu.

Macron ise “Herhangi bir ayrım yapılmadan tüm rehinelerin serbest bırakılması ilk hedef olmalı” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Bu savaşta yalnız bırakılmadınız. Terör saldırıları yaşamış ülkem adına konuşuyorum. Bu, kafa karışıklığı yaşamadan, çatışmayı büyütmeden teröre karşı mücadelede bizim görevimiz “ ifadelerini kullandı. 

MACRON, NETANYAHU İLE GÖRÜŞTÜ

Macron, Herzog ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü.

Kudüs’te yapılan görüşmede bire bir görüşmede son gelişmeler ele alındı. Macron ve Netanyahu’nun ikili görüşmenin ardından görüşmeye İsrail Stratejik İlişkiler Bakan Ron Dermer, İsrail Ulusal Danışmanı Tzachi Hanegbi, Askeri Sekreter Avi Gil katıldı. 

REHİNELERİN AİLELERİ İLE DE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Macron, Herzog ile görüşmesinin öncesinde rehin tutulanların aileleri ile bir araya geldi. Emmanuel Macron, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek. Görüşmenin Ramallah’ta yapılması bekleniyor.