birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 09.04.2021 08:25

Maden işçileri hakları için direniyor

Maden işçileri hakları için direniyor

Kayseri’nin Develi ilçesinde faaliyet gösteren altın madeninin taşeron firması Çiftay inşaat bünyesinde çalışan 1000 işçi sendikal haklarını alabilmek için iş bırakma eylemlerini sürdürüyor.

İşçiler dün eylemlerinin 4'üncü gününü geride bıraktı. Maden işletmesinin önünde görüşmelerden çıkacak olumlu bir haberi bekleyen işçiler adına konuşan Durmuş Ali Yeşiltepe, “Çiftay inşaatın bize vermiş olduğu bir söz vardı. Sendikal haklarımızı alabilmek için görüşmeler yapmıştık.

Madende bu yönde de üye çalışmaları yapmıştık. Ancak Çiftay firmasının sendikal faaliyet konusunda mahkemelik olması ve davanın devam etmesi bizim haklarımızı almamızı engelliyor. Çiftay'ın davadan çekilmemesi ve bize söz veren sendikanın bizi yarı yolda bırakması haklarımızı alabilme konusunda bize sıkıntı yaşatıyor. Firma yetkilileri ile 4 gündür görüşme halindeyiz, bugün de görüştük ve haber bekliyoruz. Bu görüşmeler işçiler ve işçi temsilcileri arasında sürdürülüyor” diye konuştu. İşçiler örgütlü oldukları Türkiye Metal-İş Sendikası'na mücadele yanlarında durmadığı için tepkili.

İHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol