birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 21.10.2020 22:52

Maden işçilerinin açıklamasına polis müdahalesi: Yeterince reklam olduk

Meclis'te AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile görüşmelerinin ardından açıklama yapmak isteyen madenciler, polis tarafından engellendi. Polisin madencilere, "Yeterince reklam olduk" demesi dikkat çekti.

Maden işçilerinin açıklamasına polis müdahalesi: Yeterince reklam olduk

Soma ve Ermenek'ten Ankara'ya yürüyüş yapmaları engellenen madencilerin temsilcilerinin, Meclis'te AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile görüşmelerinden sonra Madenci Anıtı önünde "toplantı olumlu geçti" şeklinde açıklama yapması polisler tarafından engellendi. Polisler madencilere "Yeterince reklam olduk" dedi.

ANKA'da yer alan habere göre, Manisa'nın Soma ve Karaman'ın Ermenek ilçelerinden kıdem tazminatı ve ücret alacakları için iki koldan 12 Ekim günü Ankara'ya başlattıkları yürüyüş engellenen maden işçilerinin oluşturduğu heyet, sorunlarının çözümü için TBMM'de AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile görüştü.

4 kişilik heyet Zengin ile görüşmesinin sonucunu ile Meclis yakınlarındaki Madenci Anıtı önünde demeç verirken polis tarafından engelledi. Geçirdiği kaza sonucu yürümekte zorluk çeken madenci İdris Sarıkaya haklarını aramak için verdikleri mücadeleyi anlatırken, bir sivil polis ANKA mikrofonunu Sarıkaya'nın önünden çekti.

İŞÇİLERİN DEMEÇ VERMELERİ ENGELLENDİ

Heyette yer alan Bağımsız Maden- İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal, polislere itiraz etti. Ancak polisler işçilerin demeç vermesinin Ankara Valiliği'nin kararıyla yasak olduğunu söyledi. Kartal, "Alacaksınız gözaltına alın, Ankara polisinin bu tutumunu protesto ediyorum. Burada sadece olumlu geçen görüşmenin sonucunu basına açıklayacağız" diyerek duruma itiraz etti. Polisler Kartal'a "Yeterince reklam olduk" karşılığını verdi.

Madende geçirdiği kaza sonrası yürüme engelli olan İdris Sarıkaya ve görme engelli Ali Kandemir'in de aralarında bulunduğu heyet polis tarafından itilerek, Soma'dan geldikleri araca götürüldü. Araçta işçilere mikrofon uzatılmasına engel olan polis, işçilerin aracı hareket edene kadar bekledi. Hareket eden aracı da polis otomobili bir süre takip etti.

Kartal ile telefonla yapılan görüşmelerde, AKP Grup Başkanvekili Zengin'in taleplerine olumlu baktığı ve "Sorun çözülmeyecek bir sorun değil" dediği öğrenildi. Zengin'in kendilerine "Artık eylem yapmayı bırakın, geri dönün" dediğini aktaran Kartal, sorun çözülene kadar Kırkağaç ilçesinde toplu şekilde beklemeye devam edeceklerini ve sorun çözülmese yürümekte kararlı olduklarını belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız