birgün

23° AÇIK

ARŞİV 05.04.2010 00:24

Maden yasa tasarısını onaylamayın!

Madencilik faaliyetlerinin doğa ve insan yaşamına etkilerinin tartışılılığı Ege Çevre ve Kültür Platformu'nun düzenlediği forumda

Madencilik faaliyetlerinin doğa ve insan yaşamına etkilerinin tartışılılığı Ege Çevre ve Kültür Platformu'nun düzenlediği forumda biraraya gelen çevreciler ve köylüler, milletvekillerine, 'yeni maden yasa tasarısını onaylamayın' çağrısında bulundu.
Ahmet Priştina Kent Arşivi'nde yapılan foruma 20 çevre örgütünün temsilcilerinin yanı sıra madencilik faaliyetlerinin mağduru olan köylüler de katıldı.
Konuşmacılar, önümüzdeki günlerde Meclis'te görüşülmesi beklenen Madencilik Yasası'nın 'yaşam, doğa ve insan' düşünülmeden hazırlandığına dikkat çekti. Taslak yasalaşmadan Kozak Yaylası'nda bin 500 ağacın kesildiğine dikkat çeken konuşmacılar, "Aliağa gözden çıkarıldı. Kışladağ viran oldu. Efemçukuru'nda altın madeni işletilmesi halinde İzmir'in suyu arsenikli akacak" uyarılarında bulundu. Madencilik faaliyetlerine karşı mücadeleyi devam ettireceklerini belirten çevreciler ve köylüler, milletvekillerine de bir çağrıda bulunarak, "Maden Yasa Tasarısı'nı bu haliyle onaylamayın" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız