Maden yasa tasarısını onaylamayın!

05.04.2010 00:24 ARŞİV
Madencilik faaliyetlerinin doğa ve insan yaşamına etkilerinin tartışılılığı Ege Çevre ve Kültür Platformu'nun düzenlediği forumda

Madencilik faaliyetlerinin doğa ve insan yaşamına etkilerinin tartışılılığı Ege Çevre ve Kültür Platformu'nun düzenlediği forumda biraraya gelen çevreciler ve köylüler, milletvekillerine, 'yeni maden yasa tasarısını onaylamayın' çağrısında bulundu.
Ahmet Priştina Kent Arşivi'nde yapılan foruma 20 çevre örgütünün temsilcilerinin yanı sıra madencilik faaliyetlerinin mağduru olan köylüler de katıldı.
Konuşmacılar, önümüzdeki günlerde Meclis'te görüşülmesi beklenen Madencilik Yasası'nın 'yaşam, doğa ve insan' düşünülmeden hazırlandığına dikkat çekti. Taslak yasalaşmadan Kozak Yaylası'nda bin 500 ağacın kesildiğine dikkat çeken konuşmacılar, "Aliağa gözden çıkarıldı. Kışladağ viran oldu. Efemçukuru'nda altın madeni işletilmesi halinde İzmir'in suyu arsenikli akacak" uyarılarında bulundu. Madencilik faaliyetlerine karşı mücadeleyi devam ettireceklerini belirten çevreciler ve köylüler, milletvekillerine de bir çağrıda bulunarak, "Maden Yasa Tasarısı'nı bu haliyle onaylamayın" dedi.