birgün

18° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 08.10.2020 13:07

Madencilerin emeği lüks araçlara gidiyor

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, şube başkanlarının tamamının makam araçlarını 2020 model araçlarla değiştirdi.

Madencilerin emeği lüks araçlara gidiyor

AYCAN KARADAĞ

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan yaklaşık 7 bin maden işçisinin alın teriyle var olan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, şube başkanlarının tamamının makam araçlarını 2020 model araçlarla değiştirdi. Yeşil’in bu yenilemeyi koltuğunu sağlamlaştırmak için yaptığı iddia edildi. Hakan Yeşil ayrıca, koltuğa oturtur oturmaz ilk iş olarak makam arabasını değiştirerek 1 milyon değerinde yeni bir makam aracı almıştı.

GMİS’e bağlı 6 şube başkanınca kullanılan 2015 model Renault Fluence marka araçlar 2020 model Renault Megane araçlarla değiştirildi. Piyasa değeri 250 bin lira olan araçlar yeraltında kelle koltukta çalışan madencilerin öfkelendirdi. İşçiler daha 5 yaşındaki makam araçlarının hangi gerekçeyle satıldığının kendilerine izah edilmesini istiyor.

Öte yandan GMİS tarafından satılan ve alınan araçlar için her hangi bir duyuru ya da ihale yapılmayışı kafaları karıştırdı. İhale olmaksızın teklif usulü alınan makam araçlarının kaç liraya satıldığı ve alındığı konusunda ise bir açıklama yapılmadı. Lükse düşkün olduğu öne sürülen Hakan Yeşil’in, göreve geldiği günden itibaren hükümet aleyhinde tek bir açıklama yapmayarak AKP milletvekilleriyle kol kola tam bir sarı sendikacılık örneği verdiği kaydedildi.

BAŞKAN KENDİNİ BÖYLE SAVUNDU

madencilerin-emegi-luks-araclara-gidiyor-790152-1.
Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil​

BirGün’e konuşan Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Biz arabalarımızı 5 yılda bir değiştiriyoruz. Bu yeni bir şey değil. Çünkü zor arazi şartlarında araçlar çalışıyor. Araçların kilometreleri çok yıprandı. O yüzden bu iddialar asılsızdır. Bu iddiaları ortaya atanlar hakkında hukuki işlem yapacağım” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol