birgün

20° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 03.06.2021 15:27

"Mafya liderleriyle dans eden birtakım siyasilere soruşturma dahi açılmadı" diyerek karşı oy kullanan hâkim açığa alındı

CHP'li Ali Mahir Başarır, Alanya’da görülen bir uyuşturucu davasında "Mafya liderleri ile dans eden birtakım siyasilerin yakınlarının adı uyuşturucu iddialarına karışırken..." diyerek karşı oy kullanan hâkim Ali Dursun Turan'ın açığa alındığını duyurdu. Başarır, "İşte ileri demokrasi!" diyerek karara tepki gösterdi.

"Mafya liderleriyle dans eden birtakım siyasilere soruşturma dahi açılmadı" diyerek karşı oy kullanan hâkim açığa alındı

Alanya’da görülen bir uyuşturucu davasında "Mafya liderleri ile dans eden birtakım siyasilerin yakınlarının adı uyuşturucu iddialarına karışırken ve haklarında soruşturma daha açılmazken..." diyerek karşı oy kullanan ve ardından Siirt'e atanan hâkim Ali Dursun Turan'ın açığa alındığı bildirildi.

Alanya’da Ağır Ceza Mahkemesi’nde az miktar uyuşturucu ile yakalanan ve bir yıldır tutuklu yakalanan 20 yaşındaki Mehmet Cüneyt D.’nin davasında hâkim Ali Dursun Turan'ın karşı oy yazısı dikkat çekti. İki hâkimin tutuksuz yargılanma talebine karşı ret oyu kullanması katılmayan hakim Ali Dursun Turan, "Mafya liderleri ile dans eden birtakım siyasilerin yakınlarının adı uyuşturucu iddialarına karışırken ve haklarında soruşturma dahi açılamazken daha az suç işleyen sanıklara daha ağır cezalar verilmesi adalet anlayışımla bağdaşmıyor" diyerek karşı oy kullandı.

Hâkim Ali Dursun Turan, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun kararıyla, Alanya’dan Siirt’e tayin edildi.

Yaşanan gelişmelerin ardından hâkim Ali Dursun Turan'ın açığa alındığı ortaya çıktı.

Gelişmeyi duyuran CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, "'Mafya liderleri ile dans eden siyasilere soruşturma bile açılmıyor' diyen Alanya Hakimi Ali Dursun Turan Siirt’e atandıktan sonra şimdi de açığa alındı!" dedi.

Başarır, karara tepki göstererek, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret edenlere soruşturma açılmazken, yargı mensupları açığa alınıyor! İşte ileri demokrasi!" yorumunu yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol