birgün

8° AZ BULUTLU

Mahkeme ‘kontrolü’ sağladı: Terörden yargılanan gençlere içkili mekân yasağı!

‘Terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla yargılanan S.Ç. ve D.K. isimli gençler, mahkemenin adlı kontrol şartı kararı ile serbest bırakıldı. Kararın detayı ise ilginç; gençlerin içkili mekanlara girişi yasaklandı.

GÜNCEL 17.03.2022 15:38
Mahkeme ‘kontrolü’ sağladı: Terörden yargılanan gençlere içkili mekân yasağı!
Abone Ol google-news

BİLAL ÇELİK

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan iki gencin davası Eskişehir 3. Sulh Ceza Hakimliği’nde görüldü.

Savcılık, SGDF üyesi oldukları belirtilen S.Ç. ve D.K.’nin MLKP’li oldukları iddiasıyla ‘terör örgütüne üye olmak suçundan’ tutuklanmasını istedi. Dosya kapsamını inceleyen mahkeme suç teşkil edecek somut bir delil bulunmadığına ve sanıkların kaçma veya delilleri karartma ihtimalinin olmadığına kanaat getirerek, tutuklama talebini reddetti.

Kararında savcılığın tutuklama talebinin ‘orantılı bir tedbir olmayacağını’ belirten mahkeme iki gencin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalarına karar verdi.

Adli kontrol kararında ise dikkat çeken detaylar yer aldı. Yurt dışına çıkış yasağı ve imza şartı koyan mahkeme; gençlerin alkollü mekanlara girmesini de yasakladı. Karar metninde, “Alkollü içki, servis ve satışının yapıldığı bar, gece kulübü, eğlence mekanı, restoran gibi yerlere girişinin yasaklanması suretiyle adli kontrol altına alınmasına…” ifadeleri yer aldı.

mahkeme-kontrolu-sagladi-terorden-yargilanan-genclere-ickili-mekan-yasagi-992665-1.

İKİ YILDIR GİZLİLİK KARARI VAR

Kararı değerlendiren gençlerin avukatlarından Mert Yedek, “Müvekkiller S.Ç ve D.K hakkında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla 2 senedir gizlilik kararıyla yürütülen soruşturma halen devam ederken kuvvetli suç şüphesiyle gözaltına alınıp evleri aranmış, kişisel bütün eşyalarına el konularak 52 saat gözaltında tutulmuşlardır” dedi.

‘ALKOL YASAĞININ DAVAYLA NE ALAKASI VAR?’

‘Alkollü mekanlara giriş’ yasağının davayla bir alakası olmadığına vurgu yapan avukat Yedek, “Yürütülen soruşturmaya tam olarak nasıl etki edeceğini anlamlandıramadığımız alkollü mekânlara giriş yasağının dava konusu suçlamayla hiç bir alakasının olmadığı apaçık ortadadır. Gerekli itirazımızı yapıp, yasaya aykırı bu kararın kaldırılması hukuk devletinin temel ilkeleri açısından da gereklilik arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Mert Yedek, bu kararın her demokratik toplumda örgütlenme özgürlüğüne aykırı olduğunu belirterek, “Ayrıca yürütülen soruşturma ve suçlamaların içeriğinde de her demokratik toplumda örgütlenme özgürlüğü kapsamında yapılan fiiller, terör örgütü üyeliği kapsamında değerlendirilmiş olması verilen kararın isabetsizliğiyle aynı noktadadır” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol