birgün

26° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 07.05.2021 17:44

Mahkemeden bir kez daha doğaya karşı karar

Aydın 1. İdare Mahkemesi, Efeler'e bağlı Kızılcaköy'de yapılması planlanan Sarı Zeybek JES projesi ile Germencik’te yapılması planlanan Efe-9 JES projesiyle ile ilgili yürütmenin durdurulması istemleri reddetti.

Mahkemeden bir kez daha doğaya karşı karar

AYCAN KARADAĞ

Aydın’nın İncirliova ve Efeler ilçeleri ile Kızılcaköy, Dereağzı ve Gerenkova Mahallelerini kapsayan Sarı Zeybek JES (54 MWe) projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED Olumlu kararına karşı bölge halkının açtığı yürütmeyi durdurma istemi Aydın 1. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Gürmat Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılmak istenen projenin yürütmesinin durdurulma istemine mahkeme itiraz yolu kapalı olmak üzere oybirliğiyle karar verdi.

Aydın'da daha önce kurulan JES'ler yüzünden insan sağlığı ve tarımın bittiğini söyleyen Kızılcaköylüler, köyün ortasında kurulması planlanan JES’i istemiyor. Köyün ortasına kurdukları direniş çadırında yaklaşık bir buçuk senedir mücadele eden köylüler, koronavirüs salgını sebebiyle mücadeleye ara verdiler.

Yine aynı şirket tarafından Germencik ve İncirliova ilçesinde yapılması planlanan Efe 9 JES (36 MWe) projesine Bakanlık tarafından verilen ÇED Olumlu kararına karşı bölge halkının açtığı yürütmeyi durdurma istemi Aydın 1. İdare Mahkemesi, itiraz yolu kapalı olmak üzere oy birliğiyle reddetti.

Aydın 1. İdare Mahkemesi iki proje için daha öncede bölge halkının yürütmeyi durdurma istemlerini reddetmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol