birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Mahkemeden emsal karar: Vakıflara devredilen Eminönü'ndeki tarihi bina yeniden İBB'nin oldu

İstanbul 8.Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararıyla 2018 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen Eminönü’ndeki tarihi bina, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin oldu. Mahkemenin bu kararı aynı gerekçeyle İBB’nin elinden alınan ve halen dava konusu olan Gezi Parkı ve Galata Kulesi için de emsal olabilir.

GÜNCEL 29.07.2022 14:37
Mahkemeden emsal karar: Vakıflara devredilen Eminönü'ndeki tarihi bina yeniden İBB'nin oldu
Abone Ol google-news

İstanbul 8.Asliye Hukuk Mahkemesi, emsal teşkil edecek bir karara imza attı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) tapulu malıyken 2018 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen Eminönü’ndeki tarihi bina, mahkeme kararıyla yeniden İBB’nin oldu.

2008 yılında yürürlüğe giren Vakıflar Kanununun 30’uncu maddesindeki ,“Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne suretle olursa olsun Hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzel kişiliğinin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur” hükmü gerekçe gösterilerek bina 2018 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

İBB, Temmuz 2019’de tescil işleminin iptali için dava açtı. Mahkeme tarihi kayıtları inceledi, bilirkişi raporlarıyla değerlendirme yaptı. İstanbul 8.Asliye Hukuk Mahkemesi geçtiğimiz günlerde kararını açıkladı.

Tarih Vakfı’nın kullandığı Fatih Zindankapı Mahallesi Değirmen Sokak, numara 13’te bulunan Haliç kıyısındaki tarihi bina, mahkeme kararıyla yeniden İBB mülkiyetine geçti.

Mahkeme, tarihi binanın Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devrine gerekçe gösterilen Vakıflar Kanunun 30. Maddesinin yeterli olmadığını, bilgi ve belgelerle tarihi yapının adı geçen Haremeyn ve Mirdivanı Vakfına ait olup olmadığının ispatlanması gerektiğini hatırlattı.

Tapu kaydı, kroki, imar durumu, keşif ve bilirkişi raporları ışığında karar veren mahkeme, 5737 Sayılı Vakıflar Kanunun 30. Madde şartlarının oluşmadığına hükmetti.

Mahkeme, Harameyn ve Mirdivani Vakfının tapusunun iptaline, tarihi yapının davacı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne kayıt ve tesciline karar verdi.

Benzer şekilde İBB’nin elinden alınarak Vakıflara devredilen Gezi Parkı ve Galata Kulesiyle ilgili davalar halen devam ediyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol