birgün

12° AÇIK

Main opposition MP in Turkey protests AKP’s silencing of all dissenting voices

BİRGÜN DAİLY 25.07.2017 18:23
Main opposition MP in Turkey protests AKP’s silencing of all dissenting voices
Abone Ol google-news

During the ongoing debates held in Turkey’s Parliament over the government’s proposed changes in the by-laws of the parliament, main opposition CHP’s MP Özgür Özel protested the silencing of the opposition by government authorities.

Before giving statements, Özel covered the platform with a black cloth as a symbol of the authorities’ approach to voices in dissent.

Turkey has been put through a severe crackdown by the ruling Justice and Development Party (AKP) since the failed coup attempt of last summer.

A state of emergency which has been extended four times since July 2016 has been used by the Council of Ministers under the leadership of President Erdoğan as a means to oppress and silence virtually any opposition or criticism.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/chp-li-ozel-den-meclis-te-siyah-ortulu-protesto-171502.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun