birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Man chanting takbir raids an office of a mufti in Turkey with an axe in hand

BİRGÜN DAİLY 02.07.2017 23:49
Man chanting takbir raids an office of a mufti in Turkey with an axe in hand
Abone Ol google-news

An aggressor in Turkey’s İlkadım town of Samsun province entered the office of the mufti (an Islamic legal expert) and scared off people with the axe he got from the fire extinguisher cabinet inside the building.

The unidentified man, who is around in his 40s, broke into the building as the janitors were cleaning inside and chased them out.

As the cleaners called the police immediately, special operation teams came to the site. Though officers tried to talk him into putting down the axe and surrendering, he refused and attacked the police and also damaged the items in his surrounding with the axe in his hand. He also threw the fire extinguisher at the police, reports said.

When the police tried shooting at him, he ran upstairs but was eventually caught and taken into custody.

According to reports of CNN Türk, the man constantly chanted takbir (saying Allahu akbar) while attacking the police and anyone around him.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/muftuluk-binasina-baltali-tekbirli-saldiri-167773.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun