birgün

13° PARÇALI BULUTLU

"Manisa'da koronavirüslü öğrenci sınava girdi, 19 öğrenci karantinaya alındı"

Eğitim- Sen Manisa Şube Başkanı İsmail Şener, koronavirüse yakalanan bir öğrencinin 'önlem alınmadan' 20 kişilik sınıfta sınava sokulduğunu, “fenalaştı” denilerek başka bir odaya götürüldüğünü açıkladı. Şener, sınıftaki diğer öğrencilerin karantinaya alındığını bildirdi

EĞİTİM 21.06.2020 16:24
"Manisa'da koronavirüslü öğrenci sınava girdi, 19 öğrenci karantinaya alındı"
Abone Ol google-news

Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı İsmail Şener, Liselere Geçiş Sınavında (LGS) koronavirüse yakalanan bir öğrencinin önlem alınmadan 20 kişilik sınıfta sınava sokulduğunu, “fenalaştı” denilerek başka bir odaya götürüldüğünü açıkladı ve bu öğrenciyle aynı sınıfta giren diğer öğrencilerin karantinaya alındığını duyurdu.

Dün yapılan LGS sınavı hakkında yazılı açıklama yapan Şener, Manisa Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulu’nda 3 gün önce koronavirüs tanısı konulmuş bir öğrencisinin 20 kişilik salonda sınava alındığını ve “fenalaştı” denilerek başka bir odaya götürüldüğünü belirtti. Şenel, koronavirüs tanısı konulan öğrenciyle birlikte aynı salonda sınava giren öğrencilerin sınav bitişinde karantinaya alındığını söyledi.

"VELİLER TEHDİT EDİLDİ"

manisa-da-koronaviruslu-ogrenci-sinava-girdi-19-ogrenci-karantinaya-alindi-746975-1.

ANKA'nın aktardığı habere göre Şener şunları kaydetti: “Sınav 12.50’de bitiyor ama 15 No’lu derslikte sınava giren 19 öğrenci bırakılmıyor. Veliler telaşla kapı önünde çocuklarını bekliyor. Yarım saat sonra öğrencilerin velileri toplantı salonuna alınıyor ve çocuklarının 14 gün boyunca karantinada kalmaları gerektiği belirtiliyor, velilerin soruları yanıtsız bırakılıyor. Velilerin ‘çocuklarımızı görmek istiyoruz’ talepleri yanıtsız bırakılıyor. Çocuklar ayrı yerde tutuluyor. Nöbetçi Doktor, ‘Ben bilgilendirme yaptım, belge imzalamayacaksanız 3 bin 300 lira ceza ödersiniz’ diye velileri tehdit ediyor."

Şener, sınav öncesinden sendika olarak uyarı yaptıklarını ancak bunun dikkate alınmadığını belirterek, “Okul önlerinde velilerin yığılması olurken, sınav salonlarında öğrenciler arası mesafe 40 cm standartlarındaydı. Üstelik koronavirüs tanısı konulmuş öğrenciler ile ilgili hassasiyet yeterince gösterilmeyince hem öğrenciler hem de veliler bulaş riskiyle karşı karşıya bırakıldı” dedi.

Şener önümüzdeki hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda benzer olayların yaşanmaması için uyardı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun