Manisa’da, toplu taşıma ve taksi ücretlerine zam yapıldı. Şehir içi tam bilet 9,75 liraya, öğrenci bileti 6,5 liraya yükseldi. Manisa Yurttaş İnisiyatifi’nden Uğur Doğan, maliyetleri belediyenin sübvanse etmesini istedi.

Manisa’da ulaşıma zam: Öğrenci bileti 6,5 lira
Fotoğraf: İHA

Berkay SAĞOL

Manisa'da, toplu taşıma ve taksi ücretlerine yüzde 30 zam geldi. Yeni tarifeler 1 Şubat itibariyle yürürlüğe girdi. Zam kararını, Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve 155 No’lu Manisa Özel Halk Otobüsleri ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Fevzi Açıkel, 141 No'lu Kampüs Motorlu Taşıma Kooperatifi Başkanı Vedat Yılmaz ile oda ve kooperatif üyeleri düzenledikleri basın toplantısıyla açıkladı.

Yeni zamlar sonrası şehir içi tam bilet 9,75 lira, öğrenci 6,5 lira ve kartsız binişler 12 lira olarak belirlendi. Taksilerde ise açılış 9 lira, kilometre 12 lira, indi-bindi kısa mesafeler de 40 lira olarak belirlendi. 141 No'lu Kampüs taşımacılığının olduğu hattaki ulaşım ücretleri ise, tam 11,25 lira, öğrenci 7,25 lira paralı binişler de 13 lira olarak onaylandı.

Manisa Yurttaş İnisiyati Sözcüsü Uğur Doğan Manisa’daki ulaşım ücretlerinin çok pahalı olduğunu dile getirdi.

Doğan, “UKOME kararıyla yapılan zamlarla ulaşım fiyatları artık yurttaşları olumsuz etkileyen bir hal aldı. Örneğin öğrenci biletinin ücreti 6,5 lira ama öğrencilerin yoğun olarak gittiği Celal Bayar Üniversitesi kampüsünün olduğu Muradiye’ye giden araçta öğrenci bileti 7,25 lira. Tam ücret şehir içinde 9,75 lira iken Muradiye gibi bölgelere gidildiğinde 11,25 liraya çıkıyor. İstanbul ve İzmir gibi iki metropolle kıyaslandığında ücretler çok yüksek” dedi.

Doğan, “İzmir’de tam bilet 8,78 lira iken, öğrenci bileti 3 lira. Bunun sembolik bir ücret olduğunu söyleyebiliriz. Manisa’da öğrenci bileti, İzmir’deki öğrenci biletinin iki katından daha fazla. Türkiye’nin en büyük metropolü olan İstanbul’da bile öğrenci bileti 4,83 lira. Arada çok ciddi fark var. Manisa’da ulaşım Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin denetiminde sağlanıyor ve şoför esnafının girdi maliyetleri çok yüksek. Burada şoför esnafının haklı olduğu yönler var. İzmir Büyükşehir Belediyesi ulaşımdaki farkı sübvanse ederek tüm maliyeti yurttaşa yansıtmıyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir şekilde sosyal belediyecilik yaklaşımı söz konusu değil. Manisa’da da bu maliyetler belediye tarafından sübvanse edilebilir. Manisalılar bu kamusal hizmetten olumsuz şekilde etkileniyor” diye konuştu.