birgün

21° AÇIK

GÜNCEL 22.12.2018 13:27

Maraş Katliamı, valilik yasağına rağmen anıldı

Resmi kayıtlara göre 103 kişinin öldürüldüğü Maraş Katliamı, 40. Yılında Valiliğin yasaklamalarına rağmen olağanüstü güvenlik önlemleri altında anıldı

Maraş Katliamı, valilik yasağına rağmen anıldı

MEHMET EMİN KURNAZ

Maraş merkeze bağlı Narlı Cemevi’nde toplanan yüzlerce kişi, Valilikle yapılan görüşmeler sonucu Narlı Cemevi’nde Maraş Katliamını anmak için toplandı. Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği gibi Alevi örgütlerinin çağrısıyla düzenlenen anmaya CHP Milletvekilleri Ali Öztunç ve Orhan Sarıbal da katıldı.

Katliam zaman aşımına uğratılamaz

Anmada konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, Valilikle yaptıkları görüşme sonucu ancak Cemevi içinde bir anma yapmamıza izin verildi. Maraş’ı hafızalardan silmeye çalışıyorlar dedi. Mat, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"40 yıl önce yaşanan bir katliam var. Devlet bununla yüzleşmek yerine gördüğünüz gibi bizi Cemevi içine hapsetmeye çalışıyor. Dışarıda anma yapmamıza izin verilmiyor. Katliamı zaman aşımına uğratmaya çalışıyorlar, son 10 yıldır Maraş’a geliyoruz."

Valiler değişse de yasaklar değişmiyor

Aleviler olarak her kesimden insanla eşit koşullarda yaşamak istediklerine değinen Mat, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amacımız Maraş Katliamı’nı unutturmamak ve bir daha böyle katliamların olmasını önlemek. Bu bağlamda katliamın olduğu yerde anma yapıyoruz ama valiler değişse de kararlar değişmiyor. Burada bir acıyı paylaşmamıza bile müsaade edilmiyor. Yaşamını kaybeden canlarımızı bu ülkenin her coğrafyasında anmak istiyoruz. Bu ülkede her kesimden insanla eşit koşullarda yaşamak istiyoruz. Bu katliamla yüzleşilmesini, katliamın sorumlularının adil biçimde yargılanmasını istiyoruz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız