birgün

20° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 18.02.2020 12:16

Mardin kayyumu belediyeyi aile şirketine çevirdi

Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne atanan Mustafa Yaman'ın belediye iştiraki olan Kent AŞ.’nin başına yeğenini getirdiği, ayrıca bazı çalışanların başka bir şehirde yaşadığı buna rağmen Mardin Belediyesi kadrosunda olduğu öne sürüldü

Mardin kayyumu belediyeyi aile şirketine çevirdi

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu Vali Mustafa Yaman, Kent AŞ.’nin başına yeğeni Yunus Emre Akça’yı getirdi. İzmir’de yaşayan bir başka çalışan Mercan A.’nın ise, “homeofis” çalıştığı belirtilerek, belediyeden maaşa bağlandığı öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın yeniden kayyum olarak atandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk, usulsüzlük, ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet iddialarına bir yenisi daha eklendi. Kayyum Yaman, belediye iştiraki olan Kent AŞ.’nin başına yeğeni Yunus Emre Akça’yı getirdi. Kent AŞ.'nin resmi internet sitesi kayyım atamasından bu yana kapatıldığı için yönetim şemasının gizlendiği iddia edildi.

BELEDİYEDE ‘HOME OFİS’ ÇALIŞANLAR TÜREDİ

Kayyum Yaman’ın uygulamaları bununla sınırlı kalmadı. Yaman’la birlikte bankamatik memuru olarak bilinen belediyeye uğramadan maaş alanların sayısı arttığı ileri sürüldü. Bazı kişilerin ise “home ofis” şeklinde çalıştıkları öğrenildi. Bu isimlerden birinin Kent AŞ. bünyesinde çalışırken, 696 Sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna alınan Mercan A. olduğu iddia edildi. Yaklaşık 5 aydır İzmir’de yaşadığı öğrenilen ve maaş almaya devam eden Mercan A. Kent AŞ. Kadrosunda bulunuyor. Mercan A.’nın, belediyedeki işlerini İzmir’deki evinden yürüttüğü belirtildi.

AHMET TÜRK DAHA GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Söz konusu kişilerin Ahmet Türk’ün daha önceki bir açıklamasında “Belediyeye dahi uğramadığı” dediği kişiler olduğu tahmin ediliyor. Türk, “Kent AŞ. üzerinden işçiler alınmış, birçoğu belediyeye bile uğramıyor. Birisine 4 bin, birisine 2 bin, birisine ise 2 bin 500 TL maaş bağlanmış” ifadelerini kullanmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız