birgün

23° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 26.09.2019 12:26

Mardin KYK Yurdu'nda öğrencilere gerici dayatma: 'Şort' giymek yasak

Mardin KYK Yurdu'nda öğrencilere gerici dayatma: 'Şort' giymek yasak

Mardin Kız Öğrenci Yurdu’nda öğrencilere uyulması gereken kurallar adı altında imzalatılan forumda kılık-kıyafet ve davranışın nasıl olacağı, yatakların nasıl toplanması gerektiğine kadar birçok kural konuldu. Şort giyenin uyarıldığı yurtta, “İffete aykırı bulunmamak” şeklinde dayatılan kurallara öğrenciler tepkili.

Mezopotamya Ajansı'na göre, Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerinin kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Kız Öğrenci Yurdu’nda kılık-kıyafet ve davranış biçimine dair kurallar imzalatılıyor. “Yurtlarda barınan öğrencilerin uymak zorunda oldukları kurallar” adı altında öğrencilere dayatılan forumda, 25 maddeden oluşan kurallar sıralandı. Bir örneği yurt panosuna asılan duyuruda, öğrenicilerin kılık-kıyafeti, davranışı, yemek yeme ve yatak toplama şekline kadar kurallar konuldu.

Kurallar listesinin başında öğrencilerin kılık- kıyafetlerini düzenleyen madde için “Yatakhane dışında pijama, gecelik ve uygunsuz kıyafetle dolaşmamak” ifadelerine yer verildi. Listenin 21’inci kuralında ise “Yurdun içinde ve dışında iffete aykırı hareketlerde bulunmamak” ifadesi kullanıldı.

PROTESTO ETMEK YASAK

Askeri kuralları andıran yatak toplama biçiminin de yer aldığı listede, ikinci kural olarak “Yatağını idarenin belirlediği şekilde düzeltmek” ifadesi dikkati çekiyor. Öğrencilerin yurtta olmadıkları sırada özel eşyalarının bulunduğu dolap ve bavulların yurt idaresinin denetimine açık olması gerektiğine yer verilen listede, öğrencilerin herhangi bir şekilde yurt idarecilerini protesto etmelerinin de yasak olduğu belirtiliyor. Kurallar listesinde öğrencilerin yanlarında bulundurabilecekleri yayın ve resimler de bulunurken, bunlar için “Milli birlik ve beraberliği bozacak yayın” ifadesi kullanıldı.

‘KURALLAR DAHA DA AĞIRLAŞTIRILDI’

Yurtta 2 yıldır kalan Y. isimli öğrenci, geçtiğimiz yıla göre kuralların daha da ağırlaştırıldığını belirterek, “Öğrenciler olarak geçen yıl kurallara karşı gelmiştik. Ama bu yıl bu kurallar daha da ağırlaştırılmış şekilde karşımıza çıkarıldı. Yeni gelen öğrencilerin de beklentilerinin altında kurallar ile karşı karşıyayız” dedi. Konulan kuralları doğru bulmadığını ifade eden Y., “Yemeğinden tutun yurt ücretine kadar zaten her şey sorunlu. Özel yurt ücretleri ile yarışan bir ücretlendirme söz konusu. Üstüne bir de uyulması gereken kurallar diye her şeyimizi kendi keyiflerine göre belirlemeye çalışıyorlar. Kabul edilecek gibi değil. Tüm öğrenciler bundan rahatsız” diye konuştu.

‘ŞORT GİYEN UYARILIYOR’

Yurtta 2 yıldır kalan bir başka öğrenci A. ise, giydikleri kıyafetlerine dahi karışıldığını, kimi zaman giydikleri şort nedeniyle de sözlü olarak uyarı aldıklarını kaydetti. Yataklarının nasıl toplanması gerektiğinin dahi yurt yönetimi tarafından belirlenmesini saçma bulduklarını dile getiren A., “Her şey çok tuhaf geliyor. Öğrenciler bu durumdan şikayetçi ama kalacak yer sorunu olduğu için de sesini çıkaramıyor. Yemekler kötü çıkıyor mesela. O zaman sesini çıkarmak isteyen de yurttan atılma korkusuyla sesini çıkarmıyor” diye konuştu.

mardin-de-kyk-yurdu-nda-ogrencilere-gerici-dayatma-sort-giymek-yasak-629513-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız