birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 15.04.2021 17:07

Marketler hafta içi hangi saatler arasında açık?

Koronavirüs salgınında ‘kısmi kapanma’ uygulamasına geçilmesiyle birlikte marketlerin çalışma saatleri de değişti. Buna göre hafta içi marketler hafta içi saat 07.00'den 18.00'e kadar açık olacak. Hafta sonu ise marketler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek.

Marketler hafta içi hangi saatler arasında açık?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Ramazan ayının ilk iki haftası için 'kısmi kapanma' tedbirleri uygulanacağını açıklamasının ardından marketlerin çalışma saati de değişti.

Buna göre, hafta içi marketler hafta içi saat 07.00 ve 18.00 arasında açık olacak. Marketler hafta sonu ise 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. Zincir marketler ise saat 10.00'da açılacak.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde konuya ilişkin karar, şu ifadelerle aktarıldı:

"65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecek. Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak. Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm iş yerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00'da açılacak."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol