birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 24.09.2020 16:40

Marmara'da 4.2 büyüklüğünde deprem

Marmaraereğlisi açıklarında 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İstanbul ve çevresinde de hissedildi. İstanbul Valiliği'nden yapılan ilk açıklamada "herhangi bir olumsuzluk şu ana kadar bildirilmemiştir," denildi.

Marmara'da 4.2 büyüklüğünde deprem

Marmara Bölgesi'nde saat 16:38'de İstanbul'da da hissedilen bir deprem meydana geldi.

Deprem, Tekirdağ'a bağlı Marmaraereğlisi açıklarında meydana geldi. AFAD, depremin büyüklüğünün 4,2, derinliğinin ise 6.83 km olduğunu açıkladı.

Kandilli Rasathanesi ise depremin derinliğini 12.3 km, büyüklüğünü de 4.2 olarak duyurdu.

AFAD'ın açıklaması şöyle:

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, depremin ardından yaptığı açıklamada "AFAD Başkanlığından alınan bilgiye göre saat 16.38 Marmara Denizi’nde Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesi açıklarında 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul'da da hissedilmiştir. Deprem kaynaklı herhangi bir olumsuzluk şu ana kadar bildirilmemiştir. İstanbul, Tekirdağ/ Marmaraereğlisi ve hissedilen tüm il ve ilçelerimize geçmiş olsun." ifadelerini kullandı.

Depremin ardından Habertürk canlı yayınına bağlanan Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremin beklenen 7 - 7.2'lik büyük depremin hangi fay kolunda olacağını gösterdiğini söyledi. Ercan, "İki kolda deprem beklentisi vardı. Tekirdağ ve İstanbul kolu. Bu deprem beklenen büyük depremin hangi kolda gerçekleşeceğini işaret etti. 1912'deki 7.4'lük deprem de bu kolda gerçekleşti. Bu deprem öncü değil ancak uyarıcı," dedi.

PROF. DR. NACİ GÖRÜR'DEN AÇIKLAMA

Prof. Dr. Naci Görür, depremina ardından Twitter'da yaptığı açıklamada, meydana gelen 4.3 büyüklüğündeki depremin, 7.2 büyüklükte deprem beklenen fay hattının üzerinde gerçekleştiğini belirterek, "Sözkonusu fayın tetiklenmesine katkıda bulunabilir" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol