birgün

12° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.03.2021 17:59

Marmara öğrencileri rant planını kabul etmiyor

Marmara Üniversitesi öğrencileri Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Dragos Kampusu’na taşınması planına tepki gösteren Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, "Fakültelerimizi ranta açtırmayacağız, üniversitelerimizi savunacağız" açıklamasında bulundu.

Marmara öğrencileri rant planını kabul etmiyor

Marmara Üniversitesi öğrencileri Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Dragos Kampusu’na taşınmak istenmesine karşı açıklama yaptı. Acıbadem Yerleşkesi önünde yapılan basın açıklamasında “Fakültelerimizi ranta açtırmayacağız, üniversitelerimizi savunacağız” dendi.

Öğrenciler şunu aktardı:

“Haydarpaşa Yerleşkemiz 2015 yılında Marmara Üniversitesi’nden Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredildi. Nişantaşı Yerleşkemiz, 2018 yılında öğrencilerden alınarak, ihale ile Emlak Konut’a AVM ve konut yapılması için peşkeş çekildi. Başıbüyük’te bulunan yerleşkemiz, külliyeye çevrilerek üniversitemiz ile hiçbir alakası olmayan bir şahsın ismi verildi. Bütün bunlar yaşanırken, ne üniversitenin öznesi olan öğrencilere soruldu ne de öğrencilerin mağduriyetleri ve talepleri duyuldu.

'MÜCADELEMİZ SÜRECEK'

Şimdi yine bir rant iddiası ile karşı karşıyayız. Acıbadem’de bulunan Güzel Sanatlar Fakültesinin, Dragos Yerleşkesine taşınacağı kararlaştırıldı. Güzel Sanatlar Fakültesinin taşınması ile boşalacak olan Acıbadem Yerleşkesine ise ne olacağı hakkında herhangi bir bilgilendirme yok. Okul yönetimine ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanına buradan soruyoruz: Acıbadem Yerleşkemizin akıbeti ne olacak? Acıbadem Yerleşkemiz de diğer yerleşkelerimiz gibi ranta açılacak mı?

Bu soruların cevabını alana kadar mücadele etmekte ısrarcıyız. Şehir merkezlerinin dışına itilmeyi de, kampüslerimizin peşkeş çekilmesini de kabul etmiyoruz. Marmara’nın ranta açılmasına, üniversitenin öznesi olan öğrencilere sorulmadan alınan kararlara karşı bundan sonrası hepimizde!”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol