birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 17.11.2019 18:51

Marmara Üniversitesi kantini denetime rağmen zamlı tarife uygulamayı sürdürüyor

Marmara Üniversitesi kantini denetime rağmen zamlı tarife uygulamayı sürdürüyor

Öğrencilerin kantin zamlarına karşı verdikleri dilekçenin ardından para cezası kesilen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kantini, zamlı tarife uygulamayı sürdürüyor.

Sol'da yer alan habere göre, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte kantine gelen zamlar nedeniyle dilekçe topladı. 310 tane dilekçe toplayan üniversite öğrenciler dilekçeleri Rektörlük ile Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı'na gönderilmek üzere teslim etti. Dilekçenin ardından para cezası kesilen üniversite kantini ise zamlı tarife uygulamayı sürdürüyor.

PARA CEZASI KESİLDİ

Dilekçelerin tesliminden bir hafta sonra, Marmara Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’ndan (SKS) gelen yetkililer, ucuz fiyatlı bazı ürünler dışındaki diğer ürün ve yemeklerin fiyatlarının asılı olmaması üzerine kantin sahibine para cezası kesti. Yetkililer daha sonra da üniversitenin bütün kampüslerinde geçerli olan fiyat listesini kantin duvarına astırdı.

ZAMLI FİYATTAN SATIŞ SÜRÜYOR

SKS’nin bu hamlesi üzerine bisküvi gruplarından yemeklere kadar bütün ürünlerin fiyatları indi. Öte yandan fiyat listesi tanımayan kantin sahibinin, listedeki bazı ürünleri cezaya rağmen eski fiyattan satmaya devam ettiği öğrenildi.

Öğrencilerin aktardığı bilgiye göre, SKS’nin astığı listede fiyatı 4,50 TL olan porsiyon patates kızartmasına 7 TL istendi. Bunun üzerine itiraz eden aldığı ürünün fişini isteyen öğrenciye, kantin çalışanı ürünlere ayrı ayrı fiş kesmediğini söyleyerek, üzerinde “Yiyecek: 7TL” yazılı bir fiş verdi.

Kantin sahiplerinin güncel fiyat listesini tanımayıp öğrencilere fiyatlarının çok üstünde ürün satması nedeniyle zor durumda kaldığını belirten üniversite öğrencileri, fiyatlar düzeltilinceye kadar konunun takipçisi olacağını söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız