birgün

25° AZ BULUTLU

Marmaris’te jeotermal endişesi

Hisarönü Mahallesi’nde yapılmak istenen jeotermal kaynak arama faaliyetiyle ilgili ÇED sürecinin başlatılmasına tepki gösteren Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Bizim böyle nadir bölgeleri sadece bir kısım insanlar, bir takım şeyler kazanacak diye kaybetmemiz düşünülemez” ifadesini kullandı

BİRGÜN EGE 03.09.2020 11:53
Marmaris’te jeotermal endişesi
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Muğla’nın Marmaris ilçesi’nde jeotermal kaynak arama faaliyetiyle ilgili ÇED sürecinin başlatılmasına Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay tepki gösterdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 10 Ağustos tarihinde internet sitesinde yayınlanan duyuruda Marmaris’in Hisarönü Mahallesi’nde jeotermal kaynak arama faaliyeti için ÇED sürecinin başlatıldığını açıklamıştı.

Konuyla ilgili Marmaris Belediye Meclisi’nin eylü ayı toplantısında bir açıklama yapan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, tüm meclis üyelerini bu konuda desteğe davet etti.

O bölgede oturan vatandaşların da konuya tepkili olduğunu söyleyen Oktay, “Bölgemiz için, çevremiz için, doğamız için, çocuklarımıza bırakacağımız miras için çok olumsuz olabilecek sonuçlara dair tereddütler söz konusu. Bu konuyla ilgili Marmaris Kent Konseyi’nin de bir açıklaması ve imza kampanyası olmuştu. Burada bizim meclis olarak da bir çalışma yapmamız faydalı olacaktır. Her birinizden konuyla ilgili özel olarak ilgilenmesini rica ediyorum” diye konuştu.

BENCİK KOYU DOĞA HARİKASI

Çalışmanın yapılmak istendiği bölgenin bir doğa harikası olduğunu söyleyen Oktay, “Doğayı korumak zorundayız. Orada yapılmak istenen muhtemel tesis tamamen özellikli, doğal ve muhteşem bir bölge olan Bencik Koyu’nu yok edecektir. Bizim böyle bölgeleri sadece bir kısım insanlar bir takım şeyler kazanacak diye kaybetmemiz düşünülemez. Önümüzdeki günlerde orada yaşayan insanlarla birlikte çalışmamız olacak. Sizlerin de katkılarını ve desteklerini bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol