birgün

11° PARÇALI BULUTLU

BİLİŞİM 02.02.2016 16:41

Mars'tan bir selfie daha geldi

Kızıl gezegende dolaşan uzay aracı Curiosity (merak), eğlenceli selfie'ler göndermeye devam ediyor.

Mars'tan bir selfie daha geldi

Chip'in haberine göre; NASA'nın Mars yüzeyinde bulunan keşif robotu Curiosity, 2012 yılında kızıl gezegene iniş yaptığından beri doğal olarak yüzlerce fotoğraf çekti. Uzay aracının elde ettiği bu karelerin arasında eğlenceli sayılabilecek bazı selfie denemeleri de var. Curiosity en son selfie'sini ise Mount Sharp olarak bilinen bölgenin kuzeybatısındaki karanlık bir kumul alanın parçası olan 'Namib Dune' adlı yerde çekti.

Haberimizdeki fotoğraf aslında, uzay aracının kolunun ucuna yerleştirilmiş Mars Hand Lens Imager (MAHLI) tarafından 19 Ocak'ta çekilen 57 görüntünün bileşiminden oluşan bir kare. Bu bağlamda MAHLI de Curiosity'nin yararlandığı bir selfie çubuğu olarak da tanımlanabilir.

Curiosity'nin bu kumul bölgeyi ziyaret etmesinin nedeni ise, NASA'nın Mars'taki rüzgar hareketlerini daha iyi anlaması adına laboratuvar analizi yapmak için buradan kum örnekleri toplamak. ABD'nin uzay ajansının kızıl gezegeni daha iyi anlamak için uzun bir süredir buradaki rüzgar desenlerini araştırdığı biliniyor. Bu araştırmalar ayrıca Mars yüzeyine yapılabilecek insanlı iniş için de kilit bir rol oynuyor.

mars-tan-bir-selfie-daha-geldi-109979-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız