Türkiye'den Suriye'ye geçişlerin durdurulduğu, dünden itibaren Suriye'ye gitmek için sınıra ulaşan ailelerin geçişi için yalnızca cenaze, hastalık gibi mazeretler için izin verileceği öğrenildi.

Mazeret sınırlaması: Suriye'ye geçiş durduruldu

(Fotoğraf: Arşiv)

Dünden itibaren Suriye'ye gitmek için sınıra ulaşan ailelerin geçişi durduruldu. Yalnızca cenaze, hastalık gibi mazeretlere izin verilecek.

İnternet üzerinden online randevu sistemine kayıt yaptıran ailelerin ilk grubu Azez'e açılan Bab el Salama, bir bölümü ise Çobanbey sınır kapısından (el-Rai) Suriye'ye geçti. Bab el Salama Sınır Kapısı Müdürlüğü, 19 Nisan tarihi itibarıyla sığınmacı ailelerden 361 kişinin Türkiye'den Suriye'ye giriş yaptığını duyurdu.

Ancak, Milliyet’in haberine göre, önceki günden itibaren Suriye’ye gitmek için bölgeye ulaşan ailelerin kapılardan geçişleri durduruldu. Suriye'ye geçişlerin ikinci bir talimata kadar durdurulduğu, sadece cenaze, hastalık gibi mazeret bildirenlere geçiş izni verildiği kaydedildi.

"KISITIMIZ VAR"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin grup toplantısındaki konuşmasında sığınmacılarla ilgili yaptığı çıkışın ardından, konunun iletildiği İçişleri Bakanı Soylu, "Bu bayram ve önümüzdeki bayram içinde güvenli bölgelere gidiş konusunda bizim de bir tahdidimiz, kısıtımız söz konusu. Bayram gidişine müsaade etmeme konusunda kısıtımız var" açıklamasını yapmıştı.

"SÜLEYMAN BEY'İN DEDİĞİ DOĞRUDUR"

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Soylu’nun açıklaması anımsatılarak yöneltilen, "Bayram öncesi Suriyeli sığınmacılarla ilgili bir karar var mı?" sorusuna "Süleyman Bey'in dediği doğrudur. Biz sığınmacıları kovan değil, kucaklayan bir iktidarız. Bütün Kuzey Suriye'deki briket evlerin bitişiyle onların dönüşünü sağlayacağız. Huzurlu bir ortam sağlayınca zaten kendileri de gönüllü dönecektir" yanıtını vermişti.