birgün

13° AÇIK

Mazeret sınırlaması: Suriye'ye geçiş durduruldu

Türkiye'den Suriye'ye geçişlerin durdurulduğu, dünden itibaren Suriye'ye gitmek için sınıra ulaşan ailelerin geçişi için yalnızca cenaze, hastalık gibi mazeretler için izin verileceği öğrenildi.

GÜNCEL 22.04.2022 11:05
Mazeret sınırlaması: Suriye'ye geçiş durduruldu
Abone Ol google-news

(Fotoğraf: Arşiv)

Dünden itibaren Suriye'ye gitmek için sınıra ulaşan ailelerin geçişi durduruldu. Yalnızca cenaze, hastalık gibi mazeretlere izin verilecek.

İnternet üzerinden online randevu sistemine kayıt yaptıran ailelerin ilk grubu Azez'e açılan Bab el Salama, bir bölümü ise Çobanbey sınır kapısından (el-Rai) Suriye'ye geçti. Bab el Salama Sınır Kapısı Müdürlüğü, 19 Nisan tarihi itibarıyla sığınmacı ailelerden 361 kişinin Türkiye'den Suriye'ye giriş yaptığını duyurdu.

Ancak, Milliyet’in haberine göre, önceki günden itibaren Suriye’ye gitmek için bölgeye ulaşan ailelerin kapılardan geçişleri durduruldu. Suriye'ye geçişlerin ikinci bir talimata kadar durdurulduğu, sadece cenaze, hastalık gibi mazeret bildirenlere geçiş izni verildiği kaydedildi.

"KISITIMIZ VAR"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin grup toplantısındaki konuşmasında sığınmacılarla ilgili yaptığı çıkışın ardından, konunun iletildiği İçişleri Bakanı Soylu, "Bu bayram ve önümüzdeki bayram içinde güvenli bölgelere gidiş konusunda bizim de bir tahdidimiz, kısıtımız söz konusu. Bayram gidişine müsaade etmeme konusunda kısıtımız var" açıklamasını yapmıştı.

"SÜLEYMAN BEY'İN DEDİĞİ DOĞRUDUR"

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Soylu’nun açıklaması anımsatılarak yöneltilen, "Bayram öncesi Suriyeli sığınmacılarla ilgili bir karar var mı?" sorusuna "Süleyman Bey'in dediği doğrudur. Biz sığınmacıları kovan değil, kucaklayan bir iktidarız. Bütün Kuzey Suriye'deki briket evlerin bitişiyle onların dönüşünü sağlayacağız. Huzurlu bir ortam sağlayınca zaten kendileri de gönüllü dönecektir" yanıtını vermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol