birgün

10° AÇIK

EKONOMİ 23.03.2021 17:55

MB Başkanı değişiminden haberi olanlar var mıydı: ‘450 milyon dolarlık vurgun’ iddiası!

Merkez Bankası Başkanı’nın değişeceğinden haberdar olanların kurdaki tahmin edilmesi güç olmayan yükselişi öngörerek Perşembe ve Cuma günlerinde piyasadan dolar topladığı öne sürülüyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da gündeme getirilen iddiaya ilişkin konuşan tek isim Erdoğan’ın Başdanışmanı Cemil Ertem oldu, ancak tatmin edici bir yanıt vermedi.

MB Başkanı değişiminden haberi olanlar var mıydı: ‘450 milyon dolarlık vurgun’ iddiası!

Cumartesi günü sabaha karşı Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması Türk Lirası’nda sert bir değer kaybına neden oldu. Kulislerde, Merkez Bankası Başkanı değişiminden önceden haberdar olanların geçen hafta Perşembe ve Cuma günü dolara yatırım yaptığı iddia ediliyor.

İlk olarak Odatv’nin gündeme getirdiği ve bugün Sözcü gazetesinin manşetinde yer verilen iddiaya göre, Merkez Bankası Başkanı’nın değişimi dolayısıyla oluşan sert dalgalanmanın hemen öncesinde, Perşembe ve Cuma günlerinde piyasada 450 milyon dolarlık dolar alışı gerçekleşti. Önceki günlerde günlük 150 milyon dolar civarında olan alış hacminin Perşembe ve Cuma günleri yükselmesi, Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirileceğinden haberdar olan kesimlerin dolara yatırım yaptığı yönünde yorumlanıyor.

Haberlere göre, “Piyasa uzmanları görevden almadan hemen sonrasında döviz kurlarında sert bir yükselişi öngörmenin hiç de zor olmadığını, bu bilgiye sahip olanların bunu “yatırım fırsatına” dönüştürüp dönüştürmediğinin açığa çıkarılması gerektiğini belirtti.”

İddia, bugün partisinin Meclis grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da soru olarak iktidara yöneltildi. Kılıçdaroğlu, “Cuma günü 450 milyon dolar satıldı. Kime satıldı, kim voleyi vurdu bilinmiyor. Açıklanır mı? Açıklanmaz. Eskiden bir kişi çalışır bütün aileye bakardı. Şimdi 83 milyon kişi çalışıyoruz saraya ve Londra'daki bir avuç tefeciye bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

İktidar cephesinden ise konuya dair henüz resmi bir açıklama yok. İddiaya dair konuşan tek isim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi alanındaki Başdanışmanı Cemil Ertem oldu.

Ertem, akşam saatlerinde katıldığı canlı yayında, 450 milyon dolarlık dolar alışı iddiasının sorulması üzerine, “Çok itibar etmiyorum, bilimsel iktisadi tartışmalar değil” yanıtını vermekle yetindi.

Perşembe ve Cuma günü gerçekleşen işlemlere dair bilgi vermeyen Ertem, kur krizinin ortaya çıktığı Pazartesi gününe dair ise, “Pazartesi 5-6 milyar dolar civarında döviz satışı gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Ertem’in bu sözlerinin kaynağı Bloomberg HT’nin bir haberi.

Bloomberg HT'ye konuşan dört üst düzey bankacıya göre, kurdaki ve altındaki yükselişi satış fırsat gören kurumsal ve bireysel yerli yatırımcılar pazartesi günü 5-6 milyar dolarlık altın ve döviz sattı.

Dolar tarafında özellikle 8.10-7.98 TL aralığında satışların gözlendiğini ifade eden bankacılar, satışların özellikle kurun geldiği noktayı fırsat olarak gören, TL borcu olan şirket ve bireylerden gelmiş olabileceğini belirtiyorlar.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol