‘MB’nin kendine ait rezervi yok’

20.05.2019 07:40 EKONOMİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Merkez Bankası’nın (MB) hemen kullanabileceği ve kendine ait rezervi yok” dedi. Erdoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, karşılaşılabilecek iç ve dış şokların yarattığı olumsuzlukların üstesinden gelinebilmesi için Merkez Bankası döviz rezervinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Merkez Bankası’nın altın ve kamu mevduatı hariç, net döviz rezervi 11 milyar dolar civarında seyrediyor. […]

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Merkez Bankası’nın (MB) hemen kullanabileceği ve kendine ait rezervi yok” dedi. Erdoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, karşılaşılabilecek iç ve dış şokların yarattığı olumsuzlukların üstesinden gelinebilmesi için Merkez Bankası döviz rezervinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Merkez Bankası’nın altın ve kamu mevduatı hariç, net döviz rezervi 11 milyar dolar civarında seyrediyor. Bu, sıkıntı anında elimizdeki merminin çok azaldığını, adeta atacak mermi kalmadığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

KUR ARTMASIN DERKEN…

Erdoğdu, Merkez Bankası’nın Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ne göre, 10 Mayıs’ta Merkez Bankası brüt döviz rezervlerinin 72 milyar 994 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, şu bilgileri verdi: “Bankanın haftalık açıklamasına göre net uluslararası rezervleri 10 Mayıs’ta 26,6 milyar olarak kaydedildi. Merkez Bankası’nın altın ve kamu mevduatı hariç net döviz rezervi ise 10 Mayıs’ta 10,5 milyardı. Üstelik altın ve kamu mevduatı hariç rezervler takip eden günlerde 10 milyar doların da altına geriledi. Merkez Bankası’nın görünürdeki rezervleri arasında, takas, yani swap yoluyla elde ettiği döviz de bulunuyor. Bu miktarı düştüğümüz zaman eksiye düştüğünü görüyoruz. Yani, Merkez Bankası kur artmasın derken, kendisine emanet edilen bankaların zorunlu karşılıkları ile takasla alınmış dövizleri kullanıyor.”

SEÇİM İÇİN EKONOMİYİ BİTİRİYORLAR

Sonuç olarak Merkez Bankası’nın hemen kullanabileceği kendine ait rezervinin olmadığını vurgulayan Erdoğdu, şunları kaydetti: “Dış ödemelerde bir sorun olması veya kurun çeşitli sebeplerle aşırı yükselmesi karşısında döviz rezervi bir güvence unsuru olarak değerlendirilir. Maalesef iktidar, İstanbul’un belediye başkanlığını alabilmek için Merkez Bankası’nın bu manevra alanını yok etti. Oy kaybetme kaygısıyla yapılan bu tür operasyonlar,

Türk ekonomisinin güvenirliğine gölge düşürüyor ve kırılganlığını artırıyor. Muhalefetin kazandığı bir belediye başkanlığını elinden alabilmek uğruna ülke ekonomisini bu kadar bozmaya ve içinden çıkılamaz bir hale getirmeye kimsenin hakkı yok.”