birgün

25° AZ BULUTLU

EKONOMİ 19.08.2019 16:52

MB'nin 'kredi büyümesi' kararı ne anlama geliyor?

MB'nin 'kredi büyümesi' kararı ne anlama geliyor?

Merkez Bankası'nın Türk Lirası zorunlu karşılık oranı belirlemede 'kredi büyümesi" kriteri getirmesinin ardından ekonomistlerden tepki geldi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada "Zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde makro ihtiyati bir araç olarak daha esnek ve etkin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gidilmiştir. Yürürlüğe girecek değişiklikler ile Türk lirası zorunlu karşılık oranları ve Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenecek faiz/nema oranı, bankaların dövize endeksli kredileri ile bankalara kullandırılan krediler hariç Türk lirası cinsi standart nitelikli ve yakın izlemedeki nakdi kredileri toplamının yıllık büyüme oranları ile ilişkilendirilmiştir" denildi.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Böyle selektif para politikası olmaz. Tersine ahlaki çöküntüye prim; batık şirketlere kredi verin demek" ifadelerini kullandı.

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez, ise Merkez Bankası kararını "Ya bizim belirlediğimiz, kamu bankalarına dikte ettiğimiz gibi kredi açarsınız ya da faiz beklentinizi keseriz. Özel banka,hele yabancı olsan ne yaparsın?" şeklinde yorumladı.

BirGün Ekonomi editörü Ozan Gündoğdu da Merkez Bankası'nın kredi büyümesi kriteri kararını " Gaza basan şoföre ödül, yavaş giden, zincir takan şoföre ceza verecekler" şeklinde yorumladı.

Finansal iktisatçı Dr. Özgür Onbirler ise şu yorumda bulundu:

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız