birgün

18° AÇIK

EKONOMİ 19.08.2019 16:52

MB'nin 'kredi büyümesi' kararı ne anlama geliyor?

MB'nin 'kredi büyümesi' kararı ne anlama geliyor?

Merkez Bankası'nın Türk Lirası zorunlu karşılık oranı belirlemede 'kredi büyümesi" kriteri getirmesinin ardından ekonomistlerden tepki geldi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada "Zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde makro ihtiyati bir araç olarak daha esnek ve etkin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gidilmiştir. Yürürlüğe girecek değişiklikler ile Türk lirası zorunlu karşılık oranları ve Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenecek faiz/nema oranı, bankaların dövize endeksli kredileri ile bankalara kullandırılan krediler hariç Türk lirası cinsi standart nitelikli ve yakın izlemedeki nakdi kredileri toplamının yıllık büyüme oranları ile ilişkilendirilmiştir" denildi.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Böyle selektif para politikası olmaz. Tersine ahlaki çöküntüye prim; batık şirketlere kredi verin demek" ifadelerini kullandı.

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez, ise Merkez Bankası kararını "Ya bizim belirlediğimiz, kamu bankalarına dikte ettiğimiz gibi kredi açarsınız ya da faiz beklentinizi keseriz. Özel banka,hele yabancı olsan ne yaparsın?" şeklinde yorumladı.

BirGün Ekonomi editörü Ozan Gündoğdu da Merkez Bankası'nın kredi büyümesi kriteri kararını " Gaza basan şoföre ödül, yavaş giden, zincir takan şoföre ceza verecekler" şeklinde yorumladı.

Finansal iktisatçı Dr. Özgür Onbirler ise şu yorumda bulundu:

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol