birgün

23° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 15.07.2021 16:10

MEB'den tabela ayarı: Sadece Türkçe olacak

Son zamanlarda Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul tabelalarındaki Arapça yazıların çoğalmasının ardından Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile tabelalarda kullanılacak tek dilin Türkçe olmasına karar verildi.

MEB'den tabela ayarı: Sadece Türkçe olacak

Türkiye'nin çeşitli illerinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı özel eğitim kurumlarının tabelalarınında, Türkçe isimden önce Arapça isime yer verildiği görülüyordu. Sosyal medyadan tepki gösterilen bu uygulama 15 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikle son buldu.

25 Ekim 2020'de Ankara'nın Mamak ilçesinde bulunan bir özel okulun tabelasında Arapça kullanılmasıyla gündeme gelen uygulama tepki çekmişti.

15 Temmuz 2021'de Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikte ''Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile Bakanlığa bağlı kurum, kuruluş, resmî ve özel tüm eğitim kurumlarının tabelaları; Bakanlıkça hazırlanan ve yürürlüğe konulan kılavuzda gösterilen örneklere uygun renk ve yazı tipinde olmak kaydıyla Türkçe yazılır'' denilerek bu uygulamaya son verildi.

Bu yönetmeliğe göre artık Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan tüm kurum ve kuruluşlarda kullanılacak olan tabelaların dili Türkçe olacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol