birgün

3° KAPALI

MEB’in, tarihi kümbete bitişik yapılan kaçak yurt binasının yıkımına 7 yıl sonra başlandı

Van depreminde ağır hasar gören ve 700 yıllık Halime Hatun Kümbeti'nin silüetini bozan yurt binasına yıkım kararından 7 yıl sonra nihayet kepçe vuruldu.

GÜNCEL 27.11.2022 16:59
MEB’in, tarihi kümbete bitişik yapılan kaçak yurt binasının yıkımına 7 yıl sonra başlandı
Abone Ol google-news

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Van’ın Gevaş ilçesinde 1. Derece arkeolojik sit alanına izinsiz ve ruhsatsız olarak inşa ettiği yurt binası nihayet yıkılmaya başlandı. Van depreminde de ağır hasar gördüğü için kullanılmayan yurt binasının yıkımı ile ilgili karar 2015 yılında çıkarılmıştı.

Selçuklular’dan kalma Halime Hatun Kümbeti’ne bitişik olarak inşa edilen Gevaş Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin yurt binası Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2007 yılında yapıldı.

Yurdun, tarihi yapının silüetini kapattığına dair yapılan haberler üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması neticesinde binanın tarihi kümbetin silüetini bozduğu, ruhsatsız olduğu ve 2011’deki depremde hasar gördüğü belirlenmişti.

meb-in-700-yillik-kumbete-bitisik-olarak-insa-ettigi-kacak-yurt-binasinin-yikimina-7-yil-sonra-baslandi-1093092-1.

Bu gelişmeler üzerine Gevaş Kaymakamlığı, Van Valiliği'ne yurdun yıkılması gerektiğini bildirmişti. Böylelikle karardan tam 7 yıl sonra yurt binasının yıkımına başlandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol