birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 12.05.2021 07:44

MEB, öğretmeni tek başına bıraktı

Öğretmenler arasında yapılan bir anketin sonucuna göre uzaktan eğitim öğrenciler için yeterli değil. MEB’den yeterli desteği görmediğini aktaran öğretmenlerin yüzde 50’si aşı randevusu alamıyor.

MEB, öğretmeni tek başına bıraktı

Kardelen Tatar

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) 3 bini aşkın öğretmenle uzaktan eğitim hakkında bir anket çalışması yaptı. Yapılan çalışmanın sonuçlarında çarpıcı veriler ortaya çıktı.

Ankette öğretmenlere, “Öğrencilerinizin ne kadarı düzenli olarak uzaktan eğitimdeki derslere devam ediyor? Uzaktan eğitim altyapısı olmadığı için derse katılamayan öğrenci sayısı kaçtır? Canlı derse katılamayan öğrencileriniz derslerini EBA TV’den takip ediyorlar mı? Eğitim aracı ve interneti olmasına rağmen canlı derse katılmayan öğrenciniz var mı? Aşı oldunuz mu? Canlı derse katılabilen öğrencileriniz hangi araçlarla katılmaktadır? Uzaktan eğitimde içerik hazırlama konusunda kendinizi yetkin hissediyor musunuz? Uzaktan eğitim öğrenciler açısından yeterli oluyor mu? Uzaktan eğitimde yüz yüze müfredatın uygulanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Canlı derslerin çeşitli kademelerde günde en az 6-8 saat olması sizce pedagojik gelişim açısından uygun mu? Uzaktan eğitim sürecinde MEB’in size destek olduğunu düşünüyor musunuz?” soruları soruldu.


DERSLERE KATILIM OLDUKÇA DÜŞÜK

Öğretmenlerin bu sorulara verdiği cevaplar ve tespitler şöyle:

• Canlı derslere katılım düşük. ‘Öğrencilerimin tamamı derse katılıyor’ diyen öğretmenler yüzde 5,6 iken öğretmenlerin yüzde 51,5’i ise ‘Öğrencilerin yarısından azı canlı derse katılıyor’ yönünde görüş bildirdi. 6,8’i ise hiçbir öğrencinin derse katılmadığını aktardı.

• Eğitim aracı olmadığı için derslere katılamayan öğrenci sayısı fazla. ‘Öğrencilerimin hepsi derse katılıyor’ diyen öğretmenlerin oranı sadece yüzde 10,2’de kaldı.

• Canlı derse katılamayan öğrenciler EBA TV’yi takip etmiyor. Canlı derse katılamayan öğrencilerin, dersleri EBA TV’den de takip etmediğini ifade eden öğretmen oranı yüzde 74.

• Eğitim aracı ve interneti olmasına rağmen canlı derse katılım düşük. Eğitim aracı ve interneti olan öğrencilerin hepsi derse katılıyor diyen öğretmen oranı yalnızca yüzde 4,9 oldu.

• Uzaktan eğitim telefondan yapılıyor. Öğretmenlerin verdiği yanıtlara göre canlı derslere ulaşan öğrencilerin yüzde 74,5’i telefondan, yüzde 13,5’i tabletten, yüzde 7,8’i ise bilgisayardan katılıyor.

• Uzaktan eğitimde içerik hazırlama konusunda kendini yetkin gören öğretmen oranı yüzde 47,8 kendisini yetkin görmeyenlerin oranı yüzde 21,3 oldu.

• Uzaktan eğitim öğrenciler için yeterli değil. Uzaktan eğitimin öğrenciler için yeterli olmadığını ifade eden öğretmen oranı yüzde 78,3.

• Uzaktan eğitim yüz yüze eğitime göre daha yorucu, müfredat uzaktan eğitime uygun değil. Öğretmenlerin yüzde 86,8’i uzaktan eğitimi daha yorucu bulurken, yüzde 85,5’i uzaktan eğitime uygun müfredat hazırlanması görüşünde.

2 ÖĞRETMENDEN BİRİ RANDEVU ALAMAMIŞ

• Canlı ders saatleri pedagojik olarak uygun değil. Canlı derslerin çeşitli kademelerde günde en az 6-8 saat olmasının, pedagojik açıdan uygun olmadığını düşünen öğretmen oranı yüzde 87,6.

• Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenler MEB’den yeterince destek görmemiş. Uzaktan eğitim sürecinde MEB’in elinden geleni yaptığını düşünen öğretmen oranı yalnızca yüzde 16,8 iken, yüzde 49,5’i yeterince destek görmediğini, yüzde 32,9’u da daha fazla destek olabileceklerini düşündüğünü ifade etti.

• Öğretmenlerden ilk doz aşılarını olabilenlerin oranı yüzde 26,7 iken henüz aşı randevusu bile alamayan öğretmen oranı yüzde 50,1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol