birgün

17° HAFİF YAĞMUR

EĞİTİM 14.05.2021 08:00

MEB, salgında can veren eğitimci sayısını açıklamıyor

MEB, salgında can veren eğitimci sayısını açıklamıyor

Mustafa BİLDİRCİN

Covid-19 salgınının okullardaki yayılım durumuna ilişkin soruları genel geçer açıklamalar ile geçiştiren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), verileri açıklamaktan yine kaçındı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Covid-19 kaynaklı yaşamını yitiren eğitimci sayısı kaçtır?” sorusunu, “Öğretmenler ve okul çalışanları için öncelikli aşı uygulaması devam etmektedir” diye yanıtladı.

CHP Milletvekili Özgür Karabat, Bakan Selçuk’a, 8 Ocak’ta Covid-19’un okullardaki yayılımına ilişkin sorduğu soruya anlaşılır bir yanıt alamadığını kaydetti. Bakan Selçuk’un sorulara yanıt vermediğini ve genel geçer açıklama yapmakla yetindiğini ifade eden Karabat, “Önergede geçen sorularda net cevaplar talep edildiği halde, kurumdan gönderilen yanıtta soruların hiçbirine açık ve anlaşılır yanıt verilmediği görülmüştür” dedi. CHP’li Karabat, TBMM’nin bilgi edinme ve denetim yolunun tam olarak yerine getirilemediğinin altını çizerek, Bakan Selçuk’a aynı soruları yeniden yöneltti.

SORULAR YİNE YANITSIZ

Karabat’ın önergesinde, “Covid-19 testi pozitif çıkan MEB personeli sayısı kaçtır? Salgında yaşamını yitiren eğitim personeli sayısı kaçtır? Önergenin cevaplandığı tarih itibarıyla Covid-19 tanılı olup karantinada bulunan personel sayısı kaçtır?” soruları yer aldı. Buna karşın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir kez daha sorulara yanıt vermemeyi tercih etti. Karabat’ın ikinci önergesine verilen yanıtta, “Öğretmenler ve okul çalışanları için öncelikli koronavirüs aşı uygulaması devam etmektedir. 14 Nisan 2021 tarihi itibarıyla 425 bin 430 çalışanımız aşı için randevu sistemine dâhil edilmiştir” ifadeleri kullanılırken, Covid-19 kaynaklı yaşamını yitiren eğitimci sayısına yine açıklık getirilmedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol