birgün

19° AÇIK

GÜNCEL 10.06.2021 15:48

Meclis Başkanlığı, RTÜK’ü bypass etti

RTÜK Başkanı Şahin’in bir buçuk ay sonra boşalacak üç üyelik koltuğu için TBMM’ye yasal süresi içerisinde yazı göndermemesinin ardından Meclis Başkanı Şentop devreye girdi. Şentop, AKP ve MHP’ye adaylıklar için isim bildirmelerini istedi.

Meclis Başkanlığı, RTÜK’ü bypass etti

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) bir AKP ve iki MHP temsilcisinin görev süresi, 21 Temmuz’da son bulacak. Kanun gereği, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından TBMM Başkanlığı’na en geç 21 Mayıs tarihine kadar iletilmesi gereken yazının bir türlü tamamlamamasının ardından kurum tarihinde ilk kez TBMM Başkanı devreye girdi ve süreci başlattı.

Salı günü AKP ve MHP Meclis Grupları’na bir yazı gönderen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 21 Temmuz sonrası için yeni RTÜK temsilcilerini belirlemelerini istedi. Şentop’un bu yazısının ardından dün “görevini hatırlayan” Ebubekir Şahin, kanunların kendisine emrettiği tarihten tam 18 gün sonra TBMM’ye yazı gönderdi ve sürecin başlamasını istedi.

YENİ BİR SEÇİM USULÜ

Konuyla ilgili BirGün’e değerlendirmelerde bulunan RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, “Artık yeni bir seçim usulü ortaya çıktı. RTÜK Başkanı, yasadaki hükümlere uymuyor. Saraydan veya farklı yerlerden bir işaret, talimat bekliyor olmalı ki yasanın açık hükmüne ve uyarılarımıza rağmen yaklaşık bir ay önce göndermesi gereken yazıyı göndermedi. Öyle anlaşılıyor ki TBMM Başkanı Mustafa Şentop, RTÜK’ten yazının geleceğine ilişkin umudunu kesiyor ve seçim süreci için inisiyatif alıp düğmeye basıyor. TBMM Başkanlığı, RTÜK’ü bypass etmiş oldu. Bu yazışma trafiği bunun net kanıtı. Bunun sorumlusu yasadaki açık hüküm çerçevesinde yazıyı Meclis’e zamanında göndermeyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’dir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol