birgün

6° PARÇALI BULUTLU

Meclis lokantasına zam geldi: Fiyatlar sosyal medyada gündem oldu

TBMM lokantasında yapılan zam ile birlikte 2 TL olan kuver ücreti 3 TL oldu. Çorba, 6 ayda iki defa gelen toplamda yüzde 50 zamla 6 lira olurken, fiyatlar sosyal medyada gündem oldu.

EKONOMİ 26.01.2023 08:48
Meclis lokantasına zam geldi: Fiyatlar sosyal medyada gündem oldu Fotoğraf: Cumhuriyet Gazetesi
Abone Ol google-news

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) lokantasında zam geldi. 2018’de 1 TL olarak uygulanan kuver ücreti 2022’de 2 TL olurken, bu hafta 3 TL oldu.

Cumhuriyet'ten Bora Erdin'in haberine göre masaya getirilen örtüyle birlikte bıçak, çatal, kaşık, şamdan ve tuzluk gibi şeylerin servise konulmasından dolayı alınan ücret olan kuver böylece yüzde 50 oranda zam görmüş oldu. Restoran ve kafe menülerinde ise masaya gelen ekmek, sos ve buna benzer ürünler için ödenen ücret olarak sınıflandırılan kuver uzun yıllardır Meclis lokantasında 2 TL olarak uygulanıyordu. Öte yandan çorbaya da son 6 ayda iki defa, toplamda yüzde 50 zam geldi.

TEMMUZDA ZAMLANMIŞTI

TBMM restoranlarında yemeklere geçen temmuzda yüzde 50’ye varan oranlarda zam gelmişti. Son zamla birlikte dana kavurmanın porsiyon fiyatı 22 TL’ye yükseldi. Restoranın en pahalı yemekleri arasında yer alan kuzu kavurmanın fiyatı, temmuzdaki zamla birlikte 18 TL’den 25 TL’ye yükselmişti. Ciğer, şiş ızgara ve kuzu şiş de 25 TL olurken tavuk yemeğinin porsiyon fiyatı 4 TL artarak 15 TL’ye, pide ise 15 TL’ye çıkmıştı.

4 TL olan çorbaların fiyatı ise 1 TL yani yüzde 25 artarak 5 TL’ye yükselmişti. Ocak ayı itibarıyla 1 TL daha zamlanan çorbanın fiyatı 6 TL oldu. 6 ayda gelen zam toplamda yüzde 50’ye ulaştı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Meclis lokantasına gelem zam, sosyal medya kullanıcılarının gündemine de oturdu. Fiyat karşılaştırması yapan yurttaşlar, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullara gönderme yaparak tepkilerini dile getirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun