birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 24.02.2021 19:12

Meclis'ten AYM'ye Berberoğlu yazısı

Enis Berberoğlu kararı için AYM'ye cevap yazısı gönderen TBMM Başkanı Şentop, "Bu AYM'nin görev yetkileri içinde yok" dedi.

Meclis'ten AYM'ye Berberoğlu yazısı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop CHP'li Berberoğlu kararı için Anayasa Mahkemesi'ne cevap yazısı gönderdi.

Şentop mektubunda, AYM'nin Berberoğlu kararını ne amaçla Meclis'e gönderdiğini açıklaması istendi ve "AYM tabiri caizse bir çağrı, bir bildiri yapıyor. Bu AYM'nin görev yetkileri içinde yok" ifadelerini kullandı.

Eski CHP Milletvekili, gazeteci Barış Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada konuyla ilgili şunları söyledi:

AKP, yüksek yargı organlarından memnun değil. AYM'nin yapısını değiştirmek istiyorlar. Bunun için de düğmeye basıldı. TBMM Başkanlığı az önce AYM'ye resmî yazı yolladı. Yazıda "Berberoğlu kararını bize niye gönderdiğinizi yazılı olarak açıklayın" denildi. AKP gerilim yaratıyor.
Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol