birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 03.08.2020 23:15

Mehmet Aydın’ın uyuşturucu üretmek için Çin’den kimyasal getirdiği iddia edildi

Yüksek kâr vaadiyle on binlerce kişiyi kandırıp yaklaşık 1 milyar lira ile yurtdışına kaçan Çiftlik Bank’ın ‘Tosuncuk’ lakaplı genel müdürü Mehmet Aydın’ın, ‘metamfetamin’ adlı uyuşturucuyu üretmek için şirketin 200 milyon liralık sermayesiyle Çin’den ‘actifet’ ve ‘cirius’ isimli kimyasal maddelerden getirttiği iddia edildi.

Mehmet Aydın’ın uyuşturucu üretmek için Çin’den kimyasal getirdiği iddia edildi

Çiftlik Bank’ın ‘Tosuncuk’ lakaplı genel müdürü Mehmet Aydın’ın uyuşturucu madde olan ‘metamfetamin’i üretmek için Çin’den bazı kimyasallar getirttiği öne sürüldü.

Çiftlik Bank vurgununda kuruluşun bilgisayar yazılımcısı Cudi Cumhur Yurdakul, etkin pişmanlıktan faydalanmak için verdiği ifadede, Mehmet Aydın’ın suikast planı hazırlattığını ve metamfetamin üretimi için Çin’den ‘actifet’ ve ‘cirius’ adlı kimyasalları getirttiğini söyledi.

Yurdakul’un ifadesine göre, Aydın, Bursa'da ihtilaf yaşadığı Bekir K. isimli şahsa suikast girişiminde bulunmak istedi. Bunun için sağ kolu Suat Emir aracılığıyla paralar gönderdi ancak herhangi bir olay meydana gelmedi. Yine Bursa'nın İnegöl ilçesinde Necip G. isimli biri daha vardı. Bu kişi uyuşturucu imal etmek istedi.

Sabah’ın aktardığına göre Yurdakul sözlerine şöyle devam etti:

“Mehmet de uyuşturucu kullanırdı. Çok para kazanacağım düşüncesiyle Necip'e 200 milyondan fazla sermaye verdi. Çin'den 'Actifet' ve 'Cirius' isimli kimyasal maddelerden getirdiler. Amaçları 'Metamfetamin' üretmekti. İmalat başladıktan bir süre sonra imalathane polis tarafından basıldı Necibin kayınpederi yakalandı, Necip de yurtdışına kaçtı.”

130 BİNDEN FAZLA İNSANI DOLANDIRDI

'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın, kurduğu 'Çiftlik Bank' ile 132 bin 222 kişiyi dolandırmış, topladığı 1 milyar 139 milyon lirayla yurt dışına kaçmıştı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Çiftlik bank adı altında kurulan bu sistem aracılığıyla 132 bin 222 katılımcıdan, 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira toplandığı, katılımcılara bu dönemde 687 milyon 838 bin 995 lira geri ödeme yapıldığı ortaya çıkartmıştı.

Kırmızı bültenle aranan Tosun, halen yakalanamadı. Arjantin'e kaçtıktan sonra Türkiye'ye dönen Çiftlik Bank'ın yazılımcısı Cudi Cumhur Yurdakul ile birlikte tüm sanıklar 4 Temmuz 2019 günü görülen duruşmada tahliye edilmişti.

METAMFETAMİN NEDİR?

Halk arasında kristal, ateş buz, met gibi isimlerle de bilinen metamfetamin, kuvvetli bağımlılık yapıcı etkisi olan renksiz ve kokusuz bir maddedir.

Kimyasal yapıları amfetaminlere benzese de merkezi sinir sisteminde daha güçlü etkilere sahip bir stimülandır.

Metamfetaminin kısa yada uzun süreli kullanımı dolaşım, solunum, nörolojik sorunlarla birlikte anksiyete, saldırganlık ve depresyon gibi birçok ruh sağlığı sorununa neden olmaktadır.