birgün

13° AÇIK

Meksika’da referanduma katılım düşük kaldı, Obrador yüzde 90 destek aldı

Meksika'da Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un görevine devam edip etmemesi için düzenlenen referandumda, solcu lidere destek yüzde 90’ı geçti ancak katılım oranı yüzde 18’de kaldı.

DÜNYA 11.04.2022 09:36
Meksika’da referanduma katılım düşük kaldı, Obrador yüzde 90 destek aldı
Abone Ol google-news

Meksika’da dün düzenlenen referandumda, 2018'de göreve gelen solcu Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un kalan üç yıllık görev süresine devam etmesi kararı çıktı.

Ulusal Seçim Enstitüsü (INE), katılımın düşük olduğu referandumda seçmenlerin yüzde 90,3'ünün Lopez Obrador lehine oy kullandığını belirterek, Devlet Başkanı'nın 2024'teki seçimlere kadar görevini sürdürmesini onayladığını bildirdi.

Sandığa gidenlerin yüzde 7,8'i ise olumsuz görüş bildirerek, Lopez Obrador'dan görevini bırakmasını istedi.

Sandığa katılım oranının yüzde 20'nin altında olması nedeniyle referandumun yasal bağlayıcılığı bulunmuyor.

Muhalefet, referandumun gereksiz ve masraflı olduğunu öne sürerek sandığa gitmeyeceğini duyurmuştu.

OBRADOR, NEDEN REFERANDUM İSTEMİŞTİ?

Meksika'da 2018 başkanlık seçimleri öncesinde Obrador, seçimi kazanması halinde iki yıl içinde devlet başkanlığının devamının halk tarafından onaylanması için referandum düzenleyeceğini söylemişti.

Ülkede ilk kez bu tarz bir referandumun gerçekleştirilmesi nedeniyle 2019'da anayasada gerekli değişiklikler yapılmış ve referandumun 2021'de düzenlenmesi hedeflenmişti.

Yasal sürecin uzaması nedeniyle referandum 2022'ye ertelenmişti.

ABD'ye yönelik sert eleştirileriyle ve “dünyanın en pahalı ve lüks başkanlık uçağını” geçen yıl satarak adından söz ettiren Obrador, daha önce 2024'te devlet başkanlığından ayrılacağını duyurmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol