birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Melih Gökçek'in tufan hazırlığı

Bilirkişi raporunda yer alan bilgiye göre, Nuh’un Gemisi figürü için 988 bin TL harcama yapan Gökçek yönetimi, 50 bin TL’si su aygırı, 60 bin TL’si ise gergedan olmak üzere 28 hayvan figürü için ise 427 bin TL ödeme yaptı.

GÜNCEL 23.07.2022 09:08
Melih Gökçek'in tufan hazırlığı
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

BirGün, Ankapark’ın belediyeye devrine yönelik dava kapsamında Ankara 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne sunulan bilirkişi raporunun detaylarına ulaştı. Rapor, iflası resmen ilan edilen ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devri mahkeme kararıyla onaylanan Ankapark kapsamında yapılan ilginç bir harcamayı daha açığa çıkardı.

Melih Gökçek’in 750 milyon dolar maliyetli batık projesi Ankapark kapsamında Atatürk Orman Çiftliği yenileme alanında kullanılmak üzere Nuh’un Gemisi ve hayvan figürleri satın alındı. 2014 yılında gerçekleştirilen bu satın alma dolayısıyla belediyenin kasasından 1 milyon 415 bin 220 TL çıktı.

Uzunluğu 30 metre olan Nuh'un Gemisi maketinin yapımında ahşap dokulu cam elyaf takviyeli polyester kullanıldı. Geminin iç kısmına çelik konstrüksiyondan iskelet kurularak polyester gemi parçaları parça parça iskelete yerleştirildi. Geminin toplam maliyetinin 988 bin TL olduğu öğrenildi.

GERGEDAN İÇİN 60 BİN TL

Bilirkişi raporunda Nuh’un Gemisi için satın alınan hayvan figürlerinin maliyetleri kalem kalem sıralandı. Nuh’un Gemisi’ne yönelik efsanelere uygun olarak ikişer adet satın alınan hayvan figürlerinin en çok ödeme yapılanı gergedan oldu. Belediye, tanesini 30 bin TL’den aldığı iki adet gergedan figürü için 60 bin TL ödedi. İki adet su aygırına ise 50 bin TL ödeme yapıldı.

melih-gokcek-in-tufan-hazirligi-1043386-1.

Toplam 427 bin TL ödenen 56 adet hayvan figürünün bedelleri, bilirkişi raporuna şöyle yansıdı:

Filler: 49 bin TL
Develer: 21 bin TL
Kutup ayıları: 25 bin TL
Doğanlar: 14 bin TL
Muhabbet kuşları: Bin 800 TL
Zebralar: 17 bin 700 TL

HER BİR KURUŞUN HESABI VERİLECEK

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Gökçek’in “Kişisel zevkim” diyerek yapımını başlattığı Ankapark’ın Başkent’in çözüm bekleyen ciddi altyapı sorunları yok sayılarak inşa edildiğini söyledi. Tesisin inşa sürecinde yüzlerce milyon liralık kamu zararının görmezden gelindiğini ve hiçbir eleştirinin dikkate alınmadığını ifade eden Bingöl, şunları söyledi:

“Halkın vergileri, bu büyük sorumsuzluğun ardından terk edilerek çürütüldü. Yıllar süren hukuk mücadelesinden sonra nihayet ABB’ye devredildi. Ranttan başka bir şey bilmeyen iktidarın yarattığı büyük bir kaosu çözmek yine CHP yönetimindeki bir belediyeye kaldı. Önceki gün bizler de Ankapark’ta incelemelerde bulunduk. Halkın alın terinden oluşan vergilerin bu kadar kolay ranta teslim edilmesi gerçekten aklı ve vicdanı olan birisinin yüreğini sızlatacak boyutta. Ankapark için harcanan parayla yıllardır Ankara’nın ihmal edilen tüm altyapı sorunları çözülebileceği gibi ulaşımı rahatlatacak yeni metro hatları inşa edilebilirdi. Ankara’ya bu saygısızlığı, bu haksızlığı yapanlar sanmasınlar ki süreç burada sona erecek. Ankara halkının her bir kuruşunun hesabını verene kadar adalet mücadelemiz devam edecek.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol