birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 03.01.2020 02:04

Melih Gökçek'ten ‘rant’ iddialarına ilişkin açıklama

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, "Ankara’da bir takım insanlara rant verildiği şeklinde suçlamalar yapılıyor. Ben Melih Gökçek olarak başkanlığım döneminde 4 şeye dikkat ettim" dedi

Melih Gökçek'ten ‘rant’ iddialarına ilişkin açıklama

CNN Türk'te Gece Görüşü programına katılan eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, ‘rant’ iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gökçek’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Ankara’da bir takım insanlara rant verildiği şeklinde suçlamalar yapılıyor. Ben Melih Gökçek olarak başkanlığım döneminde 4 şeye dikkat ettim. Birincisi Ankara’da sanayii bölgesini karşılıksız destekledik. Hepsini bedava yaptık, belediye kanununa da ben koydurttum, nedeni önce sanayii kazanacak sonra vergi verecek. İki, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak ortalama ayda 400 milyon lira civarında Ankara esnafına devamlı para pompaladık. Yani Ankara esnafı belediye sayesinde ayakta durdu. Üçüncü konu özellikle Ankara’yı ticarette ikinci sıraya getireceğim dedim. Ankara’yı ticarette iki numara yapabilmek için AVM’leri destekledim. Dördüncü sektörde inşaat sektörüdür. İnşaat sektörü kendi sektörünün yanında 200 sektörü de ayağa kaldırır. Ülke içerisinde inşaat sektörü en fazla işi harekete getiren demektir. Benim dönemimde işsiz tek bir kişi yoktu. Melih Gökçek dönemimde bu söylemiş olduğum 4 faktörle ben Ankara’nın ayağa kalkmasını temin ettim. Bunun içinde doğrudan doğruya inşaatları doğrudan doğruya destekledim.

Mansur Yavaş kendisi belediye başkanıyken, kendisine ait Beypazarı’nın en önemli arazisi 3 katlı iskan alanı olan yani konut olan yeri 5 katlı ticaret alanına çevirmiştir. Oradan daha güzel bir yer yoktur Beypazarı’nda. Ondan önceki belediye başkanı da ihbar etmiş, iki sene soruşturma devam etmiş iki sene sonrada indirmiştir. İşte rant budur. Şahsın kendisine temin etmesi. Mansur Yavaş kendisi belediye meclisinde bulunmak kaydıyla bu kararı almıştır. Kendine rant sağlamak budur.

Melih Gökçek 15 Temmuz olayını Ankara’da yıkan, yüz üzerinden yüz ise Ankara’daki darbe, 50’sini engelleyen adamdır. FETÖ’cülere bu kadar düşmandır. ‘FETÖ hain’ diyen adamdır. Ben kalkıp da Mansur Yavaş gibi aday olacağım zaman 2009 yılında FETÖ’ye 17 kuruştan 930 bin metrekare arsayı vermedim onun gibi. Kim kimi suçluyor. Rant budur.

Ben belediyeden FETÖ’ye tek bir arsa temin etmedim.

Ankara Büyükşehir Belediyesi kaynakları: Gökçek hazırlanmalı

Sputnik'in haberine göre; Gökçek’in ifadelerinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yetkililer, programın sunucusu Hande Fırat’a bir açıklama gönderdi.

Belediye açıklamasında Gökçek’in Mansur Yavaş ile ilgili iddiasına konu olan olay hakkında “soruşturma yapılmasına gerek yoktur” diyen Danıştay kararı anımsatıldı.

Fırat’ın aktardığına göre açıklamada FETÖ işaret edilerek “Melih Gökçek’in kendisi soruşturma geçirmedi ancak hazırlıklı olmasını tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen örgüte yapılan yardımların hesabını verecekler” denildi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız