birgün

13° AÇIK

Menderes Samancılar, Frankurt’ta konuştu: Yeter ki insanın rüyası aydınlık olsun

Frankfurt Türk Film Festivali'nin onur konuğu Menderes Samancılar, Frankfurt Türk Halkevi'nde şiirler okudu. Toplum çürüsün diye uğraşanların olduğunu belirten Samancılar, toplumu diri tutmak gerektiğini söyledi.

AVRUPA 29.06.2022 10:00
Menderes Samancılar, Frankurt’ta konuştu: Yeter ki insanın rüyası aydınlık olsun
Abone Ol google-news

BirGün FRANKFURT

Usta oyuncu Menderes Samancılar, 22. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali programı çerçevesinde Frankfurt Türk Halkevi'nde düzenlenen imza ve okuma akşamına katıldı.

Şiirseverlere 'Yanmış Ormanın Kokusu' adlı kitabından Çukurova esintili şiirlerini sunan Samancılar, söyleşide Halkevi Başkanı Zeliha Dikmen'in sorularını cevapladı. İnsanların yaşamlarından damıttıklarını paylaştığını kaydeden Menderes Samancılar, "Önemli olan neyi paylaştığımız. Attığımız her adımda bu toplumun bir adım daha ileriye taşımalıyız. Hangi meslekten olursan ol, bu toplumun bir adım ileriye gitmesi için bir gayretin, amacın yoksa işinin bir anlamı yok demektir. İşimizi doğru yapmalı, doğru mesajlar vermeliyiz. İçinde olduğumuz toplumun çürümesine engel olmamız lazım. Bu toplum çürüsün diye uğraşan insanlar var. Biz de tam tersi, toplumu diri tutmak için elimizden geleni yapmak zorundayız ve sorumluyuz" diye konuştu.

“KARA GÜNLERE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

Türkçede "Ak akçe kara gün içindir" ifadesinin gelecekteki kara günden bahsettiğine dikkat çeken Samancıla, sözlerine şöyle devam etti:

“Oysa insan gelecek kaygısı duymamalıdır. Ama bizde o kaygı var. "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" denir ve yılanlar herkesi sokar. Bizim ne yılanlara, ne de kara günlere tahammülümüz var. Aydınlık bir yarının hayallerini kurmak zorundayız. Ben gelecekten hiçbir zaman umutsuz olmadım. İstediği kadar karanlık görünsün. Yeter ki insanın rüyası aydınlık olsun. O zaman güneş kaçınılmaz olur. Savaşlar var. İnsanın insanı yok etmek istediği günlerden geçiyoruz. Yıllar önce Almanya'ya gidenler için ağıtlar yakılırdı, destanlar yazılırdı. Hepimizin yakın akrabaları geldi. Önemli olan gelen gençlerin anne ve babalarının nasıl mücadele ettiklerini bilmesi. Geçmişini iyi bilenin geleceği aydınlık olur. Ben gençlerden hiçbir zaman umudunu kesmeyenlerdenim. Herkes birbirine yetecek, tamamlayacak. Birbirimizden öğreneceğiz. Önemli olan yüreğimizden çıkanlar. Kalpten kalbe kurulan köprü kadar başka güzel köprü yoktur.”

menderes-samancilar-frankurt-ta-konustu-yeter-ki-insanin-ruyasi-aydinlik-olsun-1034768-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun