birgün

-3° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 12.01.2021 15:10

Menemen’de seçime CHP ve İYİ Parti’den yine boykot

Menemen Belediye Başkanvekili’nin belirleneceği kura çekiminin ikinci kez yapılamaması ardından İzmir Valiliği’nin müdahalesi sonrası olağanüstü meclis toplantısı gerçekleştirilerek kura çekimi Millet İttifak’ın boykotu sebebiyle ertelendi. Kura çekimi için yarın yeniden toplanılacak.

Menemen’de seçime CHP ve İYİ Parti’den yine boykot

AYCAN KARADAĞ

İzmir Menemen'de belediye başkanvekilliği için Millet İttifakı’nın boykot ve önerge hamleleriyle iki kez ertelenen kura çekimi İzmir Valiliği’nin müdahalesi sonrası bugün olağanüstü meclis toplantısı Vali Yardımcısı Hulusi Doğan başkanlığında gerçekleştirdi.

Toplantıyı Millet İttifakı yine boykot kararı aldı. Millet İttifakı meclis üyelerinden Deniz Karakurt ve Mehmet Karabiniş meclis toplantısına gözlemci olarak katıldı. Diğer üyeler ise toplantı salonuna gelmedi. Salt çoğunluk sağlanamaması sebebiyle kura çekimi Çarşamba(yarın) gününe ertelendi. Yarın yapılacak mecliste kanuna göre salt çoğunluk yerine 4’te 1 çoğunluğun aranacak.

NE OLMUŞTU?

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un “zimmet ve irtikap” suçlamasıyla hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle tutuklanması ardından yapılan başkanvekilliği seçimi için Millet İttifakı’nın adayı Deniz Karakurt ve Cumhur İttifakı’nın adayı Aydın Pehlivan başkanvekilliği için yarıştı. Seçimde üçüncü ve dördüncü turu eşitlikle biten seçim kurayla sonlanmıştı. Karakurt’un kazandığı kura sonrası Aydın Pehlivan, seçimi yargıya taşıdı ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bu kararın ardından Millet İttifakı kuraya boykot ederek Meclis toplantısına katılmazken, ikinci toplantıda yine Millet İttifakının oylarıyla meclis gündeminden çıkarılması kararı alınmıştı. Valilik ise yaşanan sürecin ardından kura çekiminin bugün yapılacağını duyurmuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız