Yaptığı programdaki yorumları montajlanarak hedef gösterilen ve tutuklanan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı merdan Yanardağ hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

Kaynak: Haber Merkezi
Merdan Yanardağ hakkındaki iddianame kabul edildi!
Fotoğraf: BirGün

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün gazetesi yazarı Merdan Yanardağ hakkında 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis talebiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

27 Haziran'da gözaltına alınan ve yapılan işlemlerin ardından tutuklanan Merdan Yanardağ hakkındaki iddianame, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul edildi. Yanardağ'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Buna göre Yanardağ 4 Ekim 2023’te ilk kez hakim karşısına çıkacak.

NE OLMUŞTU?

Merdan Yanardağ, Genel Yayın Yönetmeni olduğu TELE1’de yaptığı programda, yeni bir çözüm süreci ihtimali hakkında yorumlar yapmış, PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında da bazı değerlendirmelerde bulunmuştu. Yanardağ, programdaki sözlerinden günler sonra sosyal medyaya düşürülen cımbızlanmış ifadelerin yer aldığı bir video ile hedef gösterilmişti.

Yanardağ'ın sözleri üzerine RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin açıklama yaparak kanal hakkında inceleme başlatıldığını bildirmişti.

Öcalan hakkında açıklamaları nedeniyle Yanardağ hakkında da, "Suçu ve Suçluyu Övme" ve "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçlarından resen soruşturma açılmış ve Yanardağ tutuklanmıştı. TELE1'e de 7 gün ekran karartma cezası verilmişti.

Yanardağ, hedef gösterilmesinin ardından şu ifadeleri kullanmıştı:

"Tele1’e yönelik bir operasyon var. Dün geceden başlayan, benim adım üzerinden gerçekleştirilen bir kumpas operasyonu. Güya terör örgütünü ve suç olan fiili övmüşüm, iddia bu. Bizim bir yayınımız üzerine tamamen kurgu, montaj ve iftira üzerine inşa edilmiş bir suçlama kampanyası var.

Ben hiçbir terör örgütünü övmedim, hiçbir terör örgütü liderini de övmedim. Böyle bir kastım da niyetim de yok. O programda AKP milletvekili Galip Ensarioğlu’nun yeni bir çözüm süreci başlatma ve kendi iktidar alanları daralmış olan AKP’ye yeni bir alan açma çabası olduğunu dile getirdim. 6 gün önce 4 Soru 4 Yanıt programında benim sorulara verdiğim yanıtlardan biri de Ensarioğlu’nun çıkışıydı. Gündemdeki bu konu üzerine ben de yorumlarımı ortaya koydum."