birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

Merkel'in yardımcısı Altmaier: Alman partileri üç hafta içinde krize çözüm bulmalı

SİYASET 21.11.2017 15:02
Merkel'in yardımcısı Altmaier: Alman partileri üç hafta içinde krize çözüm bulmalı
Abone Ol google-news

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in en etkili yardımcısı Peter Altmaier, siyasi partilere çağrı yaparak üç hafta içinde istikrarlı bir hükümet kurarak ülkeyi siyasi krizden çıkarmalarını istedi.

Merkel'in lideri olduğu muhafazakar blok, iş dünyasını destekleyen Hür Demokratlar (FDP) ve çevreci Yeşiller Partisi arasındaki üçlü koalisyon görüşmelerinin dağılması Almanya'yı siyasi belirsizliğe soktu ve seçimlerin yenilenmesi ihtimalini güçlendirdi.

Başbakanlık yetkilisi ve maliye bakan vekili olan Altmaier, ZDF televizyonuna yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Önümüzdeki üç hafta içinde seçim sonuçlarına göre istikrarlı bir hükümet olup olamayacağı konusunu açıklığa kavuşturmalıyız."

Sputnik'in haberine göre, Altmaier iktidar yetkisinin muhafazakar partilerde olduğunu ve tüm siyasi partilerin Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in çağrısına uyarak sorumluluk içinde bir hükümet kurmak üzere bir araya gelmeleri gerektiğini söyledi.

'SDP taşıdığı sorumlulukları tekrar düşünmeli'

Altmaier, "Biz bu ülkeye istikrarlı ve güvenilir bir hükümet sunma sorumluluğumuzu kabul ediyoruz… Nasıl 'Made in Germany' deniyorsa, istikrarlı ve güvenilir hükümetlere sahip olmakla da tanınıyoruz" dedi.

Altmaier, Merkel ile dört yıl koalisyon yaptıkları için son seçimlerde destek kaybeden ve bu nedenle hükümete girmeyeceğini açıklayan Sosyal Demokrat Parti (SPD) için de, "SPD'ye taşıdığı sorumlulukları yeniden düşünmesi için bir fırsat vermeliyiz" diye devam etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol